O tom je novinare danas izvijestila Karin Gobić iz Centra za spašavanje morskih kornjača u Puli koji djeluje pri pulskom Akvariju.
Glavata želva (Caretta caretta), zaštićena morska kornjača, progutala je 9. prosinca udicu parangala ribara kod Belog na Cresu, a prekjučer je operativnim zahvatom izvađena u pulskoj Veterinarskoj stanici.
Gobić je novinare izvijestila da je kornjača počela jesti, a u proljeće će, kad temperatura mora poraste, biti vraćena u more. Do tada će biti u akvariju, u grijanoj vodi, gdje uvjeti života donekle odgovaraju životu u moru.
Kako je naglasila Karin Gobić, da nije operirana, kornjača bi uginula jer se ne bi mogla hraniti, a ima samo 1,2 kilograma.
Morske su kornjače jedini gmazovi koji nastanjuju Jadransko more, a mogu se naći tri vrste, iako u vrlo malenu broju: sedmopruga usminjača, glavata želva i golema želva. No, glavata želva najčešća je i jedina stalna vrsta u Jadranu. Hrani se ježincima, spužvama, rakovima i mekušcima. Duga je do jednog metra, a boja tijela joj se prelijeva između smeđe i smećkasto-crvene.
Populacija glavate želve koja nastanjuje Jadran dio je populacije koja se razmnožava u Grčkoj. Pretpostavlja se da iznimno liježu jaja na pješčanim plažama nekih otoka u južnoj Dalmaciji.
Kornjače često stradaju i u ribarskim mrežama, a ugrožavaju ih i motorne brodice, komercijalno iskorištavanje njihova mesa, jaja i oklopa te onečišćenost mora.
Procijenjeno je da se u komercijane svrhe ulovi oko 2500 glavatih želva na godinu, a cijela sredozemna populacija procijenjena je na 5000 spolno zrelih jedinka.
Brojnost populacija svih morskih kornjača pala je pa su stoga sve strogo zaštićene hrvatskim propisima i međunarodnim konvencijama.