Europska unija zabranila je od srpnja 2005. primjenu tri vrste ftalata u proizvodnji igračaka dok se dodatne tri imenovane tvari mogu koristiti samo za igračke namijenjene djeci starijoj od tri godine.
Sigurne su samo igračke na čijim oznakama stoji da uopće ne sadrže ftalate, tvrdi Oberst. "To znači da sadrže manje od jednog grama ftalata po kilogramu", dodaje.
Ftalati se koriste za lutke, plastične životinje i slične mekane plastične igračke. "Mogu se aktivirati u dodiru sa slinom ili želučanim kiselinama ako dijete proguta komadić igračke", upozorava njemački stručnjak, navodeći i opasnost mogućeg otvrdnjavanja koje bi sa sobom povuklo i unutarnje ozljede.
Njemački magazin Eco-Test proučio je 29 igračaka različitih proizvođača i pronašao ftalate u čak 24 igračke. Ukupno je čak dvije trećine testiranih proizvoda ocijenjeno neprimjerenim ili lošim.
Pri tom su ispitivanju otkrivene i tvari DEHP i DBP, čiju je primjenu EU zabranio. Njihovu je primjenu omogućio vremenski razmak između usvajanja novih smjernica u Europskoj uniji i promjene zakona u pojedinim članicama, koja bi u pojedinačnim slučajevima mogla potrajati do jeseni 2006.
Nema razloga za bojazan da bi uvezene igračke iz, primjerice, Kine, mogle sadržati višu koncentraciju ftalata ili ostalih toksina od onih koje su proizvedene u Europi, naglasio je Oberst
Pri odabiru igračaka mogu pomoći jamstva o kvaliteti poput oznake CE ili još pouzdanijeg žiga GS. Nadalje, postoji i certifikat "Phthalate free" i različita jamstva o kvaliteti koja dodjeljuju specijalizirane organizacije.