Ovo je prvi skup u organizaciji nekog bosanskohercegovačkog tijela vlasti na kojem su o Daytonskom sporazumu raspravljali istaknuti znanstvenici, pravni i ekonomski stručnjaci iz oba bosanskohercegovačka entiteta Federacije BiH i Republike Srpske.
Višesatna rasprava pokazala je da među znanstvenicima iz Federacije BiH i Republike Srpske postoje suprotstavljena stajališta o Daytonskom sporazumu.
Znanstvenici i stručnjaci iz Federacije BiH u raspravi su kritizirali Daytonski sporazum ističući da on ograničava perspektive BiH dok su oni iz Republike Srpske hvalili Daytonski sporazum navodeći da je riječ o uspješnom sporazumu.
Profesor Pravnog fakulteta u Mostaru Božo Žepić je primjerice kazao da daytonski ustrojena država BiH nije samoodrživa, jer su Srbi, po njegovim riječima, u najpovlaštenijem položaju- dodijeljena im je republika i teritorij, a Hrvati su u najpodređenijem položaju, jer ih u Federaciji BiH preglasavaju Bošnjaci, a u Republici Srpskoj nemaju utjecaja. Po Žepićevim riječima ključna je dvojba treba li BiH biti sastavljena od 3 entiteta, odnosno republika, ili treba uspostaviti više regija.
Akademik iz Banje Luke Rajko Kuzmanović usprotivio se uspostavi centralizirane države BiH. "Realno rješenje za državu BiH je postojanje dva, a još bolje 3 entiteta", kazao je akademik Kuzmanović.
On se pri tom usprotivio i zamislima o uspostavi bosanske nacije i dominaciji jednog bosanskog jezika u BiH. Profesor Pravnog fakulteta iz Sarajeva Ćazim Sadiković zauzeo se za uspostavu "bosanskohercegovačke nacije".
Profesor Fakulteta političkih znanosti iz Sarajeva i predsjednik nevladine organizacije Srpsko građansko vijeće BiH Mirko Pejanović je naglasio da prema najnovijim demografskim istraživanjima trenutačno u BiH živi 3,5 milijuna stanovnika umjesto prijeratnih 4,5 milijuna te da je demografskim promjenama najgore pogođen hrvatski narod u BiH kojeg je u postotku najviše nestalo iz BiH.