Predstavit će se 1200 fotografija i 16 dokumentarnih filmova koji svjedoče o razdoblju od okupacije Hrvatske u travnju 1941. do oslobođenja u svibnju 1945., rečeno je na današnjoj konferenciji za novinare.
Izložba je podijeljena u pet cjelina, većina fotografija prikazat će se u digitalnom obliku, a njih 120, koje pokazuju umjetnički doseg ostvaren u ratnim uvjetima, izložit će se u uvećanom formatu.
Fotografije i snimke radili su amateri, ali i vrsni majstori - Đuro Griesbach, Mladen Grčević, Elvira Kohn, Živko Gattin, Milan Pavić.
Izlošci su dio arhiva Hrvatskog povijesnog muzeja u kojem je 86 tisuća fotografija i 79 filmova, a mnogi od njih prvi put se predstavljaju javnosti.
Nataša Mataušić, jedna od autorica izložbe, rekla je da su izložbom nastojali prikazati "dvostruki život" koji je Hrvatska u to vrijeme vodila, jedan prividno legalan, ali pod okriljem fašizma, i drugi, antifašistički koji se tek borio za svoj legitimitet.
Iako je naziv izložbe "Negativ-pozitiv", nismo želeli raditi razliku između "dobrih i loših", već progovoriti o suprotnostima i sličnostima u ponašanju ljudi u prividno sličnim situacijama, istaknula je.
Publika ne treba očekivati klasičnu povijesnu izložbu jer fotografije nisu postavljanje kronološki i u kontekstu, a na legendama su samo osnovne informacije, rekla je ravnateljica Muzeja. Posjetiteljima ostavljamo da donose vlastite zaključke o događajima od prije 60 godina, dodala je.
Uz Natašu Mataušić, autorica idejne koncepcije izložbe je Rhea Silvija Ivanuš, a autor likovnog oblikovanja Tihomir Milovac.
Milovac kaže kako izložba, uz vojne i okrutne situacije poput vješanja, prikazuje svakodnevni, civilni i kulturni život u ratnim okolnostima. Zanimljivo je kako nema previše razlike između fotografija nastalih u tom razdoblju i onih koje danas gledamo s ratnih područja, napomenuo je.
Izložba se može razgledati u Gliptoteci od 15. prosinca do 12. veljače 2006.