Kako prenose vojvođanski mediji u utorak, sto dvadeset potpisnika ove inicijative, među kojima je polovica hrvatske i mađarske nacionalnosti, pozvani su na razgovor u policiju koja navodno želi utvrditi autentičnost njihovih potpisa.
"Građanski list" navodi kako je ovo podgrijalo međunacionalne tenzije, i dodaje kako su pod "posebnim pritiskom Hrvati i Mađari koji još pamte događaje s početka devedesetih kada je tijekom ratnih sukoba u Hrvatskoj Bešku napustilo nekoliko stotina uglavnom hrvatskih obitelji".
Slučaj je tim teži što je u ime policije poziv na informativne razgovore potpisao predsjednik Savjeta Mjesne zajednice Stojan Mutić, inače član Srpske radikalne stranke (SRS), čija se smjena i traži.
Prenoseći atmosferu u mjestu, list navodi da su Hrvati i Mađari uplašeni i ističu da nikada više ništa neće potpisivati, niti će to dopustiti svojoj djeci.
Nakon što je informacija o događajima u Beškoj u ponedjeljak dospjela u javnost srbijanska policija je priopćila da je policijskog časnika Veljka Pajdića u Inđiji uklonila iz službe i da je protiv njega podnesen zahtjev za utvrđivanje disciplinske odgovornosti. Iako se to ne navodi u priopćenju, pretpostavlja se da je riječ o tome da je taj časnik omogućio predsjedniku Savjeta mjesne zajednice da u ime policije poziva građane na informativni razgovor.
Ovim povodom oglasio se i Demokratski savez Hrvata u Vojvodini, koji drži nedopustivim da se zastrašuju građani samo zato što su željeli iskoristiti svoje građansko pravo.
"Građani Beške su već jednom prije 15 godina bili izloženi torturi članova SRS-a", navodi se u priopćenju DSHV-a i poziva državna tijela da hitno onemoguće nezakonite radnje i organizatore pozovu na odgovornost.
Iz Srijema se tijekom devedesetih pod prijetnjom iselilo preko 10.000 Hrvata.