Strategijom reforme pravosuđa želi se ojačati vladavinu prava i neovisnost pravosuđa, postići veću osposobljenost i stručnost sudaca te učinkovitije pravosuđe, rekla je ministrica na okruglom stolu na kojem je uz članove HAZU-ova znanstvena vijeća za državnu upravu, pravosuđe i vladavinu prava bio i hrvatski predsjednik Stjepan Mesić.
Naglasila je da se reformom pravosuđa, koju je Vlada usvojila 20. rujna, namjerava riješiti sve zaostale sudske predmete, racionalnije organizirati mrežu sudova i skratiti rad svih sudskih postupaka.
To bi se, uz ostalo, trebalo ostvariti izmjenama postojećih zakonskih rješenja, spajanjem prekršajnih i općinskih sudova, smanjenjem broja sudova, informatizacijom sudova, usavršavanjem sudaca i uvođenjem alternativnih načina rješavanja sporova.
Predsjednik Mesić ustvrdio je da je reforma pravosuđa važna za pristupanje Hrvatske Europskoj uniji ali je još važnija za demokratizaciju i stabilnost društva.
"Republici Hrvatskoj, koja je opterećena sporim sudstvom i lošom mrežom sudova treba učinkovita reforma", kazao je Mesić.
Član Znanstvenog vijeća Mihajlo Dika, pozivajući se na iskustva europskih zemalja zauzeo se za uvođenje takozvanih sudaca laika koji bi mogli biti birani iz redova odvjetnika i javnih bilježnika. Suci laici rješavali bi manje predmete, a Dika smatra da bi se na taj način rasteretili sudovi.