Misija Međunarodnog monetarnog fonda nastavila je sredinom ovog tjedna drugi pregled stand by aranžmana s Hrvatskom, a glavne teme razgovora, kako je ranije objavljeno, su specifične politike reformi i strukturalne reforme, kao i interes hrvatskih vlasti da se važeći aranžman produži na još sedam mjeseci.
Naglasivši važnost uloge Sabora u praćenju i realizaciji stand by aranžmana, Demekas je ocijenio pozitivnim pokazateljima nisku inflaciju, rast BDP-a, kao i ohrabrujuće smanjenje deficita države.
No, smanjenje državnog deficita nije dovoljno za smanjivanje vrlo visokog javnog duga, napominje Demekas dodajući da zaduživanje privatnog sektora u inozemstvu raste, dovodeći Hrvatsku do značajnog deficita tekuće bilance i povećavanja inozemnog zaduživanja. Iako je stopa rasta vanjskog duga smanjena, on u budućnosti predstavlja rizik za hrvatsku ekonomiju, rekao je Demekas.
Oćenita je makroekonomska slika dobra, ali je nužno snižavanje vanjskog duga kroz smanjenje troškova države posebno u području socijalnih izdavanja, smatra MMF, a prenosi Služba za odnose s javnošću Hrvaskog Sabora.
Predsjednik Odbora za financije i državni proračun Šime Prtenjača je istaknuo da univerzalnog rješenja za ekonomske probleme nema. Kao najveći problem naveo je strukturalne poremećaje u hrvatskom gospodarstvu, a kao rješenje istaknuo nužnost povećavanja proizvodnje, poticanje razvojih projekata i smanjivanje stope nezaposlenosti.