Za izmjene Zakona, kojima se zabranjuju okupljanja u krugu od najmanje sto metara od sjedišta najviših državnih tijela, među kojima su Sabor, Vlada i Ustavni sud koji se nalaze na Markovu trgu, glasovalo je 83 zastupnika, dvoje je bilo suzdržano, a 29 protiv.
Sabor je spomenute izmjene donio sredinom srpnja, ali s nedovoljnih 76 glasova, a riječ je o tzv. organskom zakonu za koji je potrebna kvalificirana većina (najmanje 77 glasova).
Nedugo potom SDP, HHO i još neke građanske udruge obratile su se Ustavnom sudu sa zahtjevom za ocjenu ustavnosti spomenutih izmjena, a Sud ih je nedavno ukinuo, uz obrazloženje da nisu donesene kvalificiranom većinom.
Ustavni je sud odlučio da Zakon prestaje važiti 31. ožujka iduće godine.
Uz ocjenu da je riječ o restriktivnom zakonu koji narušava demokratska prava građana na javna okupljanja i prosvjede, ali i tradiciju da se svi nezadovoljni mogu okupiti na Markovu trgu kako bi bili što bliže 'uhu' vlasti, oporbeni SDP, HNS, HSS i IDS nisu podržali zakonske izmjene.
SDP-ovci su išli i korak naprijed, pa su sinoć najavili i podnošenje ustavne tužbe, ovaj put ne zbog procedure donošenja izmjena, već zbog njihova sadržaja.
Sabor je ratificirao i nekoliko međunarodnih protokola i ugovora, među kojima i protokole o osnivanju Međunarodnog fonda za naknadu štete zbog onečišćenja uljem, te onog kojima se mijenja Međunarodna konvencija o ograničenju odgovornosti za pomorske tražbine.
Ratificirano je i nekoliko ugovora o zajmu između Hrvatske i Međunarodne banke za obnovu i razvoj, među inima i onaj za projekte tehnološkog razvoja.
Sabor nastavlja glasovati o ranije raspravljenim točkama.