Njujorški Dow Jones indeks spustio se 0,5 posto, na 10.877 bodova. Tehnološki Nasdaq, pak, završio je poslovanje na 2.273 boda, 0,5 posto više, nastavivši tako uzlet 7. tjedan uzastopce.
Novi snažni američki gospodarski pokazatelji potaknuli su na Wall Streetu zabrinutost da bi američka središnja banka Fed mogla nastaviti sa svojom kampanjom zaoštravanja monetarne politike. Naime, Fed je u svojoj "bež" knjizi, u kojoj daje sažetak gospodarskih uvjeta, ustvrdio da je zamijećen porast aktivnosti diljem SAD-a do sredine studenoga, da se tržište nekretnina 'hladi' a više cijene energenata potiču zabrinutosti oko inflacije i pada osobne potrošnje. Nacionalno udruženje menadžera nabave, pak, objavilo je da su porasle cijene komponenti proizvoda, što je pridodalo strahu od inflatornih pritisaka.
Nadalje, američko ministarstvo trgovine izvijestilo je da je američki bruto domaći proizvod u trećem ovogodišnjem tromjesečju porastao za 4,3 posto, što je najbrži skok aktivnosti od prvog tromjesečja 2004. Izvijestilo je i o porastu narudžbi trajnih dobara u listopadu američkoj industriji za 3,4 posto uslijed skoka potražnje zrakoplova. Ekonomisti su očekivali da će rast narudžbi u tome mjesecu dosegnuti 1,1 posto.
Prodan je i rekordni broj novih kuća u najvećem svjetskom gospodarstvu, što ukazuje na njegovu snagu te da Fed još ima prostora za povećanje kamatnih stopa. Dionice senzitivne na izmjene kamatnih stopa poput financijskih zabilježile su gubitke. Dionica American Expressa oslabila je 1,4 posto, J. P. Morgana 1,8 posto, a Citigroupa 1,1 posto, U prosjeku su cijene financijskih dionica potonule 1,4 posto.
"Najviše štete na njujorškom tržištu uzrokovao je strah od nastavljenog povećavanja kamatnih stopa, tako da je započela korekcija cijena financijskih dionica. Posljednja stvar koju ulagači žele vidjeti jest da je gospodarstvo u predobrom stanju jer onda Fed neće završiti ciklus zaoštravanja monetarne politike", kazao je Scott Wren, strateg pri A. G. Edwards & Sonsu.
No, skok cijene barela nafte za više od dolara uslijed prognoza o hladnijem vremenu na američkom sjeveroistoku potaknuo je kupovine dionica energetskih dionica. Pritom je dionica Exxona, najveće naftne kompanije u svijetu po tržišnoj kapitalizaciji, poskupjela 2,3 posto, a njezina rivala ConocoPhillipsa 4,1 posto. "Energetske dionice nastavljaju imati dobru izvedbu, a i tehnološke privlače određeni dio kapitala", kazao je Ernie Ankrim, strateg za ulaganja pri Russell Investment Groupu.
Prošloga tjedna znatno se ulagalo u dionice proizvođača čipova u nadi da će ostvariti poboljšane prihod i profite u idućoj godini, kao što je nedavno najavio Intela. "Tehnološke dionice vjerojatno će ostati hit sektor za ulagače u potrazi za prilikama za zaradu krajem godine", smatra Bill Punk iz Punk Ziegel & Company.
Europski burzovni indeksi dosegnuli su najviše razine od početka 2002. kako snažne korporativne zarade i izgledi za stabilnom monetarnom politikom u eurozoni potiču ulaganja u dionice. Londonski Ftse indeks u takvim je uvjetima dobio skromnih 0,07 posto na vrijednosti, dosegnuvši 5.528 bodova. Frankfurtski DAX ojačao je 2,2 posto, na 5.307 bodova.
Rastom cijena europskih dionica predvodile su rudarske, naftne i tehnološke dionice osiguravatelja. Cijene zlata dosegnule su najvišu razinu u zadnje 23 godine, potaknuvši jačanje dionica rudarskih kompanija kao što je Rio Tinto, koji je bio najveći dobitnik među vodećim europskim kompanijama sa skokom od 3,6 posto. Ostali pripadnici toga sektora, među kojima i Anglo American dobili su na vrijednosti 1,1 posto, a indeks europskog sektora bazičnih resursa ojačao je 2,1 posto na nove rekordne vrijednosti, na dobitku od 45 posto u ovoj godini.
Naftni divovi Royal Dutch Shell i BP dobili su na vrijednosti po jedan posto budući su cijene sirove nafte ostale snažne nakon skoka pod utjecajem prognozi hladnog vremena na sjeveroistoku SAD-a, što bi moglo potaknuti potražnju za lož-uljem.
Na strani dobitnika bile su i dionice tehnološkog sektora, predvođenog Nokijom čije su dionice ojačale 2,3 posto, poduprte pozitivnim brokerskim komentarima nakon što je najveći svjetski proizvođač mobilnih telefona procijenio rast obujma globalne prodaje mobitela za više od 10 posto u 2006. Poskupjele su i dionice osiguravatelja, u prosjeku za 0,9 posto, a ojačale su one ostatka financijskog sektora, senzitivnog na promjene kamatnih stopa.
Od većih dobitnika ističe se i Thyssenkrupp, sa skokom cijena dionica od jedan posto, budući su ulagače razveselili veći prihodi i rekordna zarada tog njemačkog industrijskog konglomerata i proizvođača čelika u prošloj godini. Njihov skok nisu obeshrabrile ni razočaravajuće prognoze poslovanja.
Indeks Tokijske burze Nikkei ojačao je 4,3 posto, dosegnuvši 15.421 bod, najviše od listopada 2000., nastavivši jačati 6. tjedan uzastopce.