Dvanaest posto građana Njemačke nije rođeno u toj zemlji a ako se uzmu u obzir i djeca imigranata onda postotak njemačkog stanovništva s migrantskom pozadinom iznosi 15 - 20 posto.
Prema najnovijim podacima Saveznog ureda za statistiku u Wiesbadenu, u Njemačkoj trenutačno legalno boravi 7,3 milijuna stranaca.
Prilikom predstavljanja podataka ukazano je i na problematične pojave glede socijalne i gospodarske integracije stranaca u Njemačkoj.
Tako je stopa nezaposlenosti među strancima od 18,3 posto gotovo dvostruko veća nego kod domaćeg stanovništva gdje iznosi 10,9 posto. To se objašnjava činjenicom da su stranci uglavnom radili u sektorima koji su posljednjih desetljeća prošli kroz najveće promjene, poput rudarstva ili teške industrije.
Kao daljnji razlog za slabu društveno gospodarsku integraciju stranaca navodi se i slabo obrazovanje imigranata posebice druge generacije. Studija je pokazala da ni u jednoj drugoj industrijski razvijenoj zemlji razlika između učenika s migrantskom pozadinom i ostalih učenika nije toliko velika kao u Njemačkoj.
Primjerice, čak tri puta više učenika s migrantskom pozadinom od onih s njemačkim korijenima napušta školovanje bez završnog ispita. OECD studija stoga predlaže intenziviranje učenja njemačkog jezika već u vrtićima kao i intenzivnije otvaranje mjesta za izobrazbu djece i mladeži s migrantskom pozadinom.
Situacija s integracijom nije povoljnija niti kod tzv. kasnih doseljenika odnosno pripadnika njemačkih nacionalnih skupina koji su tijekom osamdesetih i devedesetih stigli u Njemačku uglavnom iz zemalja bivšeg Sovjetskog Saveza.
Studija OECD-a ocjenjuje pozitivnim novi useljenički zakon koji je stupio na snagu početkom godine i koji veliku pažnju posvećuje ranoj integraciji imigranata.