Te je podatke iznio danas član Uprave Ine i izvršni direktor djelatnosti istraživanja i proizvodnje nafte i plina akademik Mirko Zelić na središnjoj akademiji u povodu sv. Barbare, zaštitnice rudara, koji se obilježava i kao Dan rudara.
INA je uspjela i značajno povećati pridobive zalihe ugljikovodika, istaknuo je Zelić.
Važnim za tvrtku ocjenjuje i ostvarenje triju bitnih projekata - Sjevernog Jadrana, projekta u Siriji i modernizaciju dviju rafinerija. Kada riješimo ta tri projekta u sljedeće tri godine INA će imati jaku startnu poziciju da može ulagati dugoročno i, sa strateškim partnerom MOL-om, biti jedan od glavnih čimbenika u naftnom gospodarstvu na širem prostoru regije, kazao je Zelić.
Uz aktivnosti u Egiptu i Angoli te Siriji, Naftaplin proširuje svoju djelatnost i na druga područja. Potpisan je ugovor s Namibijom za prvu istraživačku fazu, INA se javila i za koncesiju u Kazahstanu, otvoreni su uredi i očekuju se intenzivniji nastupi u Libiji i Kataru, naveo je Zelić.
INA je sa svojim zalihama, svojom financijskom pozicijom, spremna za novi investicijski ciklus, posebno u istraživanju i proizvodnji te obnovi rafinerija, naglasio je i predsjednik Uprave Ine Tomislav Dragičević.
Dragičević poručuje i kako treba zaboraviti na sintagme domaća nafta i plin. Postoje nafta i plin koji imaju određenu cijenu, a cijena mora biti kao cijena u okruženju, rekao je.
Predsjednik Nadzornog odbora Ine, ministar financija Ivan Šuker u izjavi novinarima najavio je da bi uskoro trebao biti potpisan ugovor s financijskim savjetnikom za drugu fazu privatizacije Ine. U drugoj fazi privatizacije 15 posto dionica Ine izlistat će se na burzi, nastojat ćemo što više na Zagrebačkoj, a dijelom na nekoj inozemnoj burzi, kazao je.