Tako je tečaj eura dosegnuo rekordnih 141,65 jena. Tečaj dolara porastao je 0,7 posto prema jenu, dosegnuvši 120,7 jena, najviše od travnja 2003.
Europska središnja banka podigla je kamatne stope u četvrtak s 2,0 na 2,25 posto, kao što su tržišta i očekivala, potaknuvši uzlet tečaja eura prema jenu na povijesno najvišu razinu.
No, slabi izgledi za daljnjim zaoštravanjem monetarne politike u eurozoni potaknuli su prodaje eura u odnosu na dolar. Tako je tečaj eura oslabio 0,6 posto prema dolaru, na 1,1709 dolara.
Predsjednik ECB-a Jean-Claude Trichet stavio je jasno na znanje da se banka neće žuriti s daljnjim podizanjem kamatnih stopa, što znači da će američka valuta i nadalje ostvarivati koristi od kamatnog jaza. Naime, ključna kamatna stopa u SAD-u sada iznosi 4,25 posto.
To je pomoglo dolaru da ojača i 0,4 posto prema švicarskom franku, na 1,3184 franaka. U odnosu na britansku funtu porastao je 0,14 posto, pa se funtom trguje po 1,7285 dolara.
Valutni ulagači bit će na oprezu i zbog mogućih izjava Tricheta i ostalih središnjih bankara te ministara financija na sastanku skupine G7 u Londonu u petak i subotu. "G7 možda dade oštrije izjave u vezi potrebne fleksibilnosti valuta, što bi moglo potaknuti korekcije tečaja dolara prema jenu", rekao je Adam Myers, valutni strateg pri UBS-u.