Po njegovim riječima kod određivanje visina odštete trebalo bi voditi računa o svotama koje se spominju kod transfera, smatra Dorčić ,napominjući da je odluka o nastupu na Olimpijskim igrama u Pekingu u isključivoj nagležmosti Međunarodnog olimpijskog odbora (MOO) i da će se o tome trebati dogovoriti olimpijski odbori Katara i Hrvatske.
Svoje razloge odlaska u Katar Duje Draganja objesnio je u jučerašnjem priopćenju u kojem stoji:
"Nakon nastupa u Sydneyu netko je o meni napisao: "Znate li što je čovjek bez hrabrosti u sportu? Kukavica." A kad ste čuli za šampiona kukavicu?
Ponudu Plivačkog saveza Katara sam prihvatio i od sljedeće godine oni će biti moji sponzori.
Moja putovnica je već bila izvađena početkom kolovoza, ali i dalje u srcu sam se nadao da će se situacija promijeniti, međutim, ta moja nada je opet kao i u prijašnjim situacijama uništena.
Prestankom stipendije američkog Sveučilišta Berkeley znao sam da nastaju veliki problemi. Ostanak u vrhunskom plivanju i postizanje onih ciljeva kojima ja stremim zahtijevaju velika financijska sredstva i nastavak rada s mojim američkim trenerom.
Pokušaji da u Hrvatskoj nađem sponzora koji bi mi pomogli, nisu uspjeli. Osobno sam kontaktirao najveće hrvatske firme, ali odgovor je uvijek bio negativan. Bez podrške moje obitelji koja je imala mogućnost i uvijek bila iza mene, ja se danas u ovakvoj situaciji uopće ne bih ni nalazio.
Katar s druge strane otvara nove izazove. Uz jedinstvenu financijsku podršku tu je još uzbudljivije okupljanje nekoliko plivača iz svjetskog vrha s ciljem da se suprotstavimo velikim plivačkim izazovima a i samom statusu plivačkog sporta. Biti sudionikom toga novog 'vala', u mom sportu do sada nezabilježenog, za mene osobno je veliki motiv i čast.
Hrvatske putovnice se ne odričem, kao ni domovine, kao ni svoje vjere. Nitko od mene to nije tražio niti je to moguće učiniti. Znam da mi ni ovaj put neće biti lagan, ali nijednog izazova se ne treba bojati već se zahvaliti samoj činjenici da postoje.
A to što su sportski djelatnici i sponzori moj boravak i napredovanje u SAD-u od samog početka vrednovali i shvaćali tako kako jesu - njihov je problem. Dokazano je da bez ovakve odluke ja ne bih napredovao i bio ono što jesam danas. Ja imam svoj put, izazove i svoje snove. Još jednom pomoć mi je pružena iz 'svijeta' i hvala Bogu da se bar negdje samo rezultati vrednuju bez drugih utjecaja iz okoline. Vjerujem da ću opravdati povjerenje sportskih krugova Katara i njihova ulaganja u mene.
Zahvaljujem svim dobronamjernim ljudima koji razumiju i podržavaju moju odluku, kao i onima koji su u posljednji tren pokušavali prebrisati dugogodišnju nebrigu, nezainteresiranost i neulaganja u plivanje.
Veliko hvala mom klubu Primorje Erste banci čiji član ostajem i za koji ću i dalje nastupati. I na kraju bih se samo želio ispričati hrvatskom narodu koji je bio svjedok ove gorke sapunice", napisao je Draganja.
Jednog od najboljih svjetskih leđaša, europskog i svjetskog prvaka i rekordera, 29-godišnjeg Gordana Kožulja, na neki način je zatekla odluka Duje Draganje.
"To je sigurno veliki gubitak za hrvatsko plivanje. Talent kao Duje u svijetu se rađa svakih 10 godina, a u Hrvatskoj... Zna li se da je otišao najbolji hrvatski sportaš po svim anketama, gubitak je još veći. No, nadajmo se da ćemo ga prebroditi, da ćemo stvoriti neke nove, mlade plivače.
Glavni tajnik Hrvatskog plivačkog saveza Tomislav Karlo nije krio razočarenje Draganjinom odlukom:
"Jako mi je žao. Znao sam da dolazi odluka, ali nadao sam se da će biti drukčija. Mi smo sa svoje strane pokušali sve da ostane. Želim mu puno sreće i hvala mu na svemu što je napravio za naše plivanje. Potrudit ćemo se raditi tako da u finalu OI u Pekingu 2008. opet imamo nekog plivača.