Sjedinjene Države postigle su taj grozan rekord unatoč velikom broju dokaza o proizvoljnosti, diskriminaciji te mogućnosti greške države i sustava saveznog kaznenog pravosuđa u primjeni smrtne kazne, navodi se u izvješću HRW-a.
Kenneth Lee Boyd (57) postat će tisućita osoba koju su SAD pogubile u posljednjih 30 godina. Boyd je osuđen 1994. zbog ubojstva bivše supruge i njezina oca ispred svoje djece. Još jedno smaknuće predviđeno je za petak navečer u Južnoj Karolini. U ovom slučaju radi se o Shawnu Paulu Humphriesu koji je tijekom pljačke ubio vlasnika trgovine.
Sjedinjene Države, nastavlja se u izvješću Human Rights Watcha, jedna je od samo nekoliko ustavnih demokracija koje pogubljuju kriminalce. One su zajedno s Kinom, Iranom i Vijetnamom zabilježile najveći broj smaknuća 2004.
HRW podsjeća da je Vijeće Europe zabranilo smrtnu kaznu u svima od svojih 46 država članica, te da je ukidanje smrtne kazne preduvjet za članstvo u Europskoj uniji.
Nema dokaza da smrtna kazna smanjuje broj zločina. Prema Centru za informacije o smrtnim kaznama, postotak ubojstava u državama koje imaju smrtnu kaznu 44 posto je veći nego u onima koje ju nemaju.
"Pravosuđe 21. stoljeća ne može se temeljiti na odmazdi 'oko za oko'", rekao je Jamie Fellner, direktor američkog programa HRW-a. "Ispitivanja javnog mišljenja pokazala su da javnost to razumije jer odbacuje smrtnu kaznu kada je opcija doživotni zatvor".
Sumnje u pravednost izricanja smrtne kazne i mogućnost pogubljenja nevine osobe izazvali su pad potpore američke javnosti smrtnoj kazni. Postoji niz slučajeva u kojima je nakon smaknuća utvrđeno da je osuđenik bio nevin, a mnogi su oslobođeni nakon dugogodišnjeg čekanja na izvršenje smrtne kazne. U posljednjih 30 godina oslobođena je više od 120 osuđenika na smrt zbog pojave dokaza da su nevini, navodi se u izvješću.
HRW se protivi smrtnoj kazni bez obzira na okolnosti zločina.