"Naš je cilj da Njemačka ponovno postane europski motor i za to je potrebna dugoročna politika konsolidacije financija", izjavila je.
U idućem desetljeću Njemačka bi trebala biti među "tri vodeće" zemlje u Europi, rekla je Merkel i ocijenila "Nitko nas ne može zaustaviti osim nas samih".
"Želim da moja vlada ostane u sjećanju kao vlada koju su obilježile temeljne promjene u financijskoj politici", rekla je ustvrdivši da krive procjene koje su dovele do katastrofalnog stanja u kojemu se nalaze njemačke državne financije "traju već desetljećima".
Kancelarka je u svome obraćanju zastupnicima Bundestaga najavila da će njezina demokršćansko-socijaldemokratska vlada morati uvesti drastične mjere štednje.
"Konsolidacija državnih financija moguća je jedino kroz štednju", rekla je.
Koalicijska vlada planira ukinuti velik broj poreznih subvencija te smanjiti cijene rada u Njemačkoj što bi trebalo privući nove investitore i podstaknuti njemačko gospodarstvo.
"Koalicija dviju najvećih stranaka otvara nove mogućnosti za istinske promjene", izjavila je Merkel i pritom zahvalila svome prethodniku koji je počeo "bolnu i nepopularnu politiku štednje".
"Hvala Gerhardu Schroederu što je svojim programom "Agenda 2010." odškrinuo vrata toliko potrebnim reformama", izjavila je njegova nasljednica.
Govor u parlamentu Merkel je počela obraćajući se otmičarima njemačke državljanke i njezina vozača prije nekoliko dana u Iraku.
"Njemačka vlada i njemački parlament ne daju se ucijeniti", izjavila je i obećala učiniti sve što je u njezinoj moći da se njemačka državljanka i njezin irački vozač "živi i zdravi" vrate svojim obiteljima.
U najavljivanju vanjskopolitičkih smjernica svoje vlade Merkel je posebice istaknula potrebu izvlačenja Europske unije iz trenutačne strukturalne krize.
"Predstojeći summit u Londonu će biti dobra prilika za to", najavila je te ustvrdila da se od Njemačke na vanjskoplitičkom planu "mnogo očekuje".
Najavila je da će koalicija dviju velikih stranaka tražiti preustroj njemačkoga federalnog sustava.
Spomenula je i obrazovni sustav koji zaostaje za konkurencijom te poručila "Želimo da naše škole i sveučilišta opet budu na vrhu".
O socijalnom programu kazala je "Želimo srezati dugove i restrukturirati zdravstveni i mirovinski sustav".
Predstavnik najsnažnije oporbene frakcije u pralamentu, predsjednik Liberalno demokratske stranke (FDP) Guido Westerwelle osporio je koalicijskoj vladi istinsku želju za promjenama.
"Vi ste najavili politiku malih koraka ali ovoj zemlji su potrebni veliki i drastični reformski pomaci", poručio je Westerwelle Merkelovoj.
Oporba je posebice kritizirala najavljeno povišenje opće stope poreza na dodanu vrijednost sa 16 na 19 posto.