Đapić je, na konferenciji za novinare u Saboru, ocijenio da Hrvatska u obeštećenju tzv. folksdojčera iz Austrije i Njemačke ne bi smjela ići iznad razine obeštećenja koje su provele Poljska, Češka i Slovenija.
Smatra da parafirani sporazum u Saboru neće dobiti potrebnu dvotrećinsku većinu i očekuje da će ga Vlada povući iz procedure.
Upozorio je, međutim, da javni sukob predsjednika države i Vlade oko tog sporazuma šteti međunarodnom ugledu Hrvatske, te ocijenio da je riječ o prvoj većoj krizi odnosa između Pantovčaka i Banskih dvora u ovom mandatu.
Osvrćući se na inicijativu slovenskoga ministra vanjskih poslova Dmitrija Rupela da u međugraničnom sporu između Hrvatske i Slovenije arbitrira povjerenik Europske komisije za vanjsku politiku Xavier Solana, Đapić je kazao kako žali zbog izostanka reakcije s hrvatske strane.
"Mi u HSP-u poštujemo Solanu i mislimo da on može biti dobar posrednik, ali ne i arbitar u ovom sporu", rekao je Đapić, kojemu je neprihvatljivo vraćanje graničnih pitanja sa Slovenijom u sferu politike.
Ocijenio je da Hrvatska mora inzistirati da se spor riješi pred međunarodnom pravosudnom institucijom, a HSP se, kaže, zalaže da to bude Međunarodni sud pravde u Haagu.
Đapić se zalaže i za novu analizu graničnog sporazuma s BiH, kako bi se utvrdilo pripadaju li sporni otočići i vrh Kleka hrvatskom teritoriju.
Utvrdi li se da pripadaju, Hrvatska će morati inzistirati na aneksu na taj sporazum, uvjeren je Đapić.