Oko 10.000 sudionika konvencije raspravljat će o načinima koji mogu pridonijeti borbi protiv klimatskih promjena, posebno nakon 2012. kada istječe UN-ov Protokol iz Kyota o efektu staklenika.
Dokazi da čovjek utječe na globalno zagrijavanje sve su vidljiviji, od otapanja santa leda na Arktiku do zagrijavanja Indijskog oceana, smatra direktor Centra za međunarodna istraživanja klimatskih promjena i utjecaja na okoliš iz Osla Paal Prestrud.
Među sudionicima konvencije u Montrealu bit će i Anna Prahova koja živi u području arktičke tundre nadomak norveškog lučkog grada Harstada. Prahova predvodi skupinu potomaka starosjedilačkih naroda iz područja Rusije i nordijskih zemalja. Tvrdi da je njihov život postao puno teži u posljednjih nekoliko godina jer najčešće nema snježnih oborina, sastavnog dijela života stanovnika tog područja, na koji su navikle i biljke i životinje.
Anna Prahova zabrinuta je zbog onoga što se već dogodilo, nepovratno izmijenivši način života u tom području te kao primjer navodi ugroženost sjevernog soba, tradicionalnog zaštitnog znaka Laponaca, naroda koji živi na području Rusije, Finske, Švedske i Norveške.