FILTER
Prikaži samo sadržaje koji zadovoljavaju:
objavljeni u periodu:
na jeziku:
hrvatski engleski
sadrže pojam:

Sudionici Ottawske konvencije na predstavljanju protuminskog djelovanja

Autor: ;imar;
SUHOVARE, 26. studenog 2005. (Hina) - Nekoliko desetaka sudionikasastanka država Ottawske konvencije o zabrani uporabe, stvaranjuzaliha, proizvodnji i prijenosu protupješačkih mina posjetilo je danasSuhovare, mjesto u zadarskome zaleđu, gde su bili na predstavljanjuprotuminskog djelovanja na nekoliko radilišta Hrvatskoga centra zarazminiranje (HCR).
SUHOVARE, 26. studenog 2005. (Hina) - Nekoliko desetaka sudionika sastanka država Ottawske konvencije o zabrani uporabe, stvaranju zaliha, proizvodnji i prijenosu protupješačkih mina posjetilo je danas Suhovare, mjesto u zadarskome zaleđu, gde su bili na predstavljanju protuminskog djelovanja na nekoliko radilišta Hrvatskoga centra za razminiranje (HCR).

Posjet je organiziran u povodu šestog sastanka država te konvencije koji se održava u Zagrebu od 28. studenoga do 2. prosinca.

Predsjednik HRC-a Otto Jungwirth izvijestio je izaslanstva nekih članica Ottawske konvencije o teškoćama vezanim uz mine u Hrvatskoj. Među ostalim, rekao je da u Hrvatskoj ima 1100 četvornih kilometara minski sumnjivih površina, od čega 85 četvornih kilometara u Zadarskoj županiji, u općini Poličniku, u čijem su sastavu i Suhovare sa 6,5 četvornih kilometara.

HCR od 1998. provodi protuminsko djelovanje, istaknuo je Jungwirth i dodao da je od te godine do danas iz raznih izvora za razminiranje u Hrvatskoj potrošeno 250 milijuna eura. Najveći je izdvojila država iz proračuna, 56 posto, a donacije, kao vrlo važan izvor, sudjeluju s 10-ak posto, rekao je Jugwirth. Tim je novcem dosad razminirano 205 milijuna četvornih metara sumnjivih površina.

Na sastanku Ottawske konvencije predsjednik regionalnog ureda HCR-a Ivan Ćikara govorio je o razminiranju na jugu Hrvatske, ističući da zadarski Ured HCR-a pokriva pet županija: Ličko-senjsku, Splitsko-dalmatinsku, Šibensko-kninsku, Zadarsku i Dubrovačko-neretvansku. U tim županijama ima 393 četvorna kilometra sumnjivih površina, a najvećim dijelom je riječ o kršu, šumama, pašnjacima i poljoprivrednim površinama. Kad je riječ o općini Poličniku, utvrđena su 44 minska polja, a ima ih još 22. Dosad su uklonjene 1034 minsko-eksplozivne naprave. Dogodilo se devet eksplozija u kojima je 10 poginulo ljudi, a osam je teže ili lakše ranjeno.

Po riječima predsjednika HCR-a Otta Jungwirtha, od godine 1998., kada je utemeljeni Centar, u eksplozijama minsko-eksplozivnih naprava poginulo je 97 osoba, a oko 170 je teže ili lakše ranjeno. Odgovarajući na upite novinara, Jungwirth je istaknuo da je Ottawska konvencija odredila rokove u kojima zemlje potpisnice trebaju riješiti problem protupješačkih mina. Tako se u roku od pet godina trebaju uništiti sva skladišta s protupješačkim minama, što je Hrvatska, dodao je, učinila godine 2002.

Hrvatska se obvezala da će do 2009. ukloniti sve mine za koje se zna, no, dodao je Jungwirth, ima površina za koje se ne zna da u njima još ima minskih naprava, za što će vjerojatno trebati dulji rok. Problem mina je globalan, ali je mahom i problem siromašnih zemalja, a sastanak zemalja Ottawske konvencije prilika je da se razgovara i o dodatnim donacijama za Hrvatsku. Krajnji rok za razminiranje Hrvatske ovisit će o pristizanju novca, istaknuo je Jungwirth.

Sudionici sastanka Ottawske konvencije mogli su danas u Suhovarama kod Zadra vidjeti kako radi stroj za razminiranje koji proizvodi zagrebačka tvrtka "Doking".

(Hina) ximar yvkn

An unhandled error has occurred. Reload 🗙