Nakon što je 15. studenoga jedan španjolski dnevnik objavio da su agenti CIA-e osumnjičene islamske teroriste prebacivali u druge zemlje preko zračne luke na otočju Baleari, Madrid je najavio istragu no u utorak je glavni državni odvjetnik obznanio kako "nema naznaka o počinjenom krivičnom djelu ozbiljnijih razmjera".
Austrija je u srijedu potvrdila da je godine 2003. američki zrakoplov preletio preko njezina zračnog prostora te je moguće da je tom prigodom prevozio zatvorenike CIA-e.
Zapovjednik austrijskih zračnih snaga Erich Wolf kazao je u srijedu za radio Oe1 da je zrakoplov Hercules C-130 tvrtke Tepper Aviation prijavio kao civilni let iz Frankfurta za Baku (Azerbajdžan) no da je bio austrijskim vlastima dovoljno sumnjiv da mu odredi pratnju dvaju lovaca koji su ga fotografirali ali nisu imali "nikakva motiva" presretati ga.
Austrijsko ministarstvo vanjskih poslova nije moglo potvrditi pisanje tiska prema kojem je Beč uputio Washingtonu prosvjed jer je vojni zrakoplov preletio preko austrijskog zračnog prostora prerušen u civilni zrakoplov, prenosi agencija France presse.
U srijedu je portugalski tjednik Focus objavio da su zrakoplovi CIA-e slijetali i u portugalske zračne luke Tires kod Lisabona, na otočju Azori u Atlantiku, te u Portu na sjeveru zemlje.
Ministar vanjskih poslova Diogo Freitas de Amaral i ministar obrane Luis Amado reagirali su tvrdnjom da nijedan CIA-in zrakoplov nije slijetao u Portugalu.
U utorak je britanski Foreign Office objavio da će London, u ime Europske unije kojom predsjedava do kraja prosinca, zatražiti od Washingtona istragu o tajnim zatvorima CIA-e na području istočne Europe.
I Vijeće Europe u srijedu je obznanilo da pokreće istragu o nedavnim informacijama da su osobe osumnjičene za terorizam bile držane u tajnim zatvorima (na području istočne Europe) ili bile prebacivane tajnim letovima u zemlje članice te paneuropske organizacije.
"Odlučio sam stoga posegnuti za člankom 52 Europske konvencije o ljudskim pravima tražeći formalno informacije o 45 država članica", stoji u priopćenju glavnoga tajnika Vijeća Europe Terryja Davisa.
Dosad Sjedinjene Države nisu htjele niti potvrditi niti opovrgnuti informacije iz tiska o postojanju tajnih zatvora u nekoliko europskih zemalja u kojima su Amerikanci tajno držali islamske aktiviste osumnjičene za terorizam.
Početkom tjedna kanadska ministrica za sigurnost Anne McLellan, upitana da komentira pisanje dnevnika La presse, kazala je da njezina zemalja nema "nikakva razloga vjerovati" da je neki zrakoplov CIA-e sletio na njezin teritorij.
Prema tisku zrakoplov je letio s Islanda i navodno sletio u Kanadi krajem prošlog tjedna na putu za Sjedinjene Države. Kanadski tisak prenio je da su zahtjeve za objašnjenjem Washingtonu uputile, osim Španjolske, još Norveška ili Švedska.
U srijedu i finski dnevnik Borgaablade donosi priču o navodnom sletanju CIA-inog zrakoplova na finski teritorij 16. svibnja 2003., pet tjedana nakon pada režima iračkog predsjednika Sadama Huseina. Avion je zatim navodno poletio za Stockholm.
Dosad su finske vlasti tvrdile da nikakvi zrakoplovi-zatvori nisu slijetali u Finsku.
Danski ministar vanjskih poslova Per Stig Moeller je kazao novinarima da je Kopenhagen u ponedjeljak uputio zahtjev za istragom u Washington, ali je rekao da "nema dokaza o tim letovima CIA-e", ali da je "u interesu javnosti da se to pojasni".
Zastupnik u danskom parlamentu je u ponedjeljak kazao da su CIA-ini zrakoplovi nadlijetali i Grenland.
"Ta su nadlijetanja ilegalna jer krše Čikašku konvenciju koja odobrava jedino prelet civilnih zrakoplova, a za letove kao što su CIA-ini potrebno je prethodno zatražiti dopuštenje", rekao je zastupnik Frank Aaen iz redova oporbenih bivših komunista.