Podsjetivši kako je novi zakon stupio na snagu 1. siječnja ove godine, pomoćnik ministrice za pravne poslove Tomo Bogović rekao je kako je rok za usklađivanje mirovina tri godine od stupanja na snagu toga zakona te da je u državnom proračunu za 2006. u tu svrhu osigurano oko 1,40 milijuna kuna.
Predstavnici braniteljskih udruga izrazili su nezadovoljstvo nezaposlenošću braniteljske populacije, ističući da je nezaposlenih branitelja u Hrvatskoj oko 36 tisuća, kao i 1996. godine, te su pozvali Ministarstvo da riješi pitanje prava osoba koje su 1991. i 1992. kao malodobnici sudjelovali u Domovinskome ratu.
Zatraženo je i da se ratnim izvjestiteljima riješi status branitelja, a predstavnica Zbora ratnih izvjestitelja novinarka "Glasa Slavonija" Ana Diklić najavila je kako će se ti izvjestitelji pismeno obratiti Ministarstvu zbog, kako drži, diskriminirajućeg zakona, po kojemu obitelji poginulih i ranjenih izvjestitelja ostvaruju određena prava, ali to ne vrijedi i za preživjele izvjestitelje.
Bogović je rekao kako osobe, koje nisu bile pripadnici oružanih snaga, mogu ostvariti pravo na status hrvatskog branitelja ako su po nalogu nadležnog tijela sudjelovale u obrani suvereniteta RH, ali ni nakon opetovanih upita nije precizno odgovorio koje je tijelo nadležno za pitanje djelovanja ratnih izvjestitelja.