Po riječima predsjednika Sindikata energetike, kemije i nemetala Hrvatske Ivana Tomca skup je organiziran zbog potrebe za sve izraženijom koordinacijom sindikalnih regionalnih i globalnih aktivnosti.
Naglasio je kako će sudionici u dva dana ispitati mogućnosti praktična djelovanja preko europskih radničkih vijeća kako bi što bolje proučuli radne i socijalne propise te zakone Europske unije. Također će nastojati koordinirati standarde u procesu kolektivnih pregovora iz područja zaštite na radu, radničkih prava, okoliša i zdravlja te sigurnosti radnika.
Predsjednik Sindikata Ine i naftnog gospodarstva Božo Mikuš skup smatra vrlo važnim jer je to "globalni odgovor sindikata na globalizaciju poslodavaca". "Naši sindikati žele upozoriti na tri ključna čimbenika u poslovanju naftne tvrtke, a to su istraživanje i proizvodnja nafte i plina, kvalitetan proizvod i kvalitetna ponuda", kazao je Mikuš. Naglasio je kako se "radnik mora smatrati subjektom u proizvodnji, a ne objektom za stjecanje profita".
Politička tajnica Europskih radničkih vijeća u naftnoj industriji Zsuzsa Kadar ustvrdila je kako multinacionalne kompanije već sada Hrvatsku smatraju punopravnom članicom EU-a te stoga drži kako bi je takvom trebali smatrati i sindikati.
"EU mora izraditi jedinstvenu energetsku politiku, koja će osigurati sigurnu opskrbu energijom, a u toj politici Hrvatska ima svoje zajamčeno mjesto", rekla je.