U ta dva sata HUMS je uračunao vrijeme za upute pacijentima, popunjavanja uplatnica, plaćanje pristojbe i zbrajanje dnevnog utrška, budući da je riječ o gotovinskom novcu za koji sestre također odgovaraju.
Priljev novca u ambulantama u listopadu je iznosio od 15.400 kuna u onima s 1.600 osiguranika, do 6.700 kuna u ordinacijama s 1.050 osiguranika.
"Iznosi novca nisu zanemarivi i predstavljaju veliko opterećenje za svaku medicinsku sestru koja mora tijekom mjeseca prikupljati, čuvati i na kraju napraviti mjesečni obračun za koji treba po nekoliko sati", navodi se u priopćenju HUMS-a.
HUMS ističe da medicinske sestre nisu učene blagajnice i ne mogu s lakoćom sve zbrojiti, napisati i odnijeti u Finu. Uz to, naplata pristojbe dovodi do dužih čekanja pacijenata u čekaonicama, neugodnosti i rasprava sa sve većim brojem onih koji nemaju novaca za plaćanje.
HUMS stoga predlaže da se gotovinsko plaćanje zamijeni negotovinskim u vidu bonova, biljega ili čekova. Ujedno podržava odluku ministra zdravstva Nevena Ljubičića da se taj novac upotrijebi za prevenciju i rano otkrivanje raka dojke.