FILTER
Prikaži samo sadržaje koji zadovoljavaju:
objavljeni u periodu:
na jeziku:
hrvatski engleski
sadrže pojam:

Sjećanje na vukovarsku tragediju

Autor: ;zdra;
VUKOVAR, 16. studenog 2005. (Hina) - Nizom komemorativnih događaja uVukovaru se od 13. do 20. studenoga obilježava 14. obljetnicavukovarske tragedije pod motom "Gdje da tražim sina svoga?".
VUKOVAR, 16. studenog 2005. (Hina) - Nizom komemorativnih događaja u Vukovaru se od 13. do 20. studenoga obilježava 14. obljetnica vukovarske tragedije pod motom "Gdje da tražim sina svoga?".

Središnji komemorativni skup održat će se u petak, 18. studenoga, na dan kad je 1991. nakon gotovo tromjesečnih svakodnevnih topničkih i pješačkih i zrakoplovnih napada srpski agresor uspio slomiti otpor oko 1800 vukovarskih branitelja.

Po podatcima vukovarske Opće bolnice u srpskoj agresiji na Vukovar ukupno su ubijene 1624 osobe, a od toga broja do pada grada 905, među kojima i 12 djece. Ukupno je ranjeno 2557 osoba.

U spomen na vukovarske žrtve sudionici obilježavanja vukovarske tragedije okupit će se 18. studenoga u krugu Opće bolnice, odakle će nakon komemorativnog programa u koloni sjećanja gradskim ulicama proći do Memorijalnog groblja žrtava iz Domovinskog rata, gdje će vijence položiti državna i druga izaslanstva.

Prvi put zajedno polaganjem vijenca počast stradalima u agresiji na Vukovar odat će zapovjednici 204. vukovarske brigade i obrane grada Vukovara 1991. Mile Dedaković Jastreb i Branko Borković Mladi Jastreb.

Bitka za Vukovar počela je potkraj kolovoza 1991. Oko 1800 dragovoljaca, uglavnom naoružanih lakim pješačkim oružjem i minama, suprotstavilo se više desetaka tisuća uvježbanih pripadnika bivše JNA, uz potporu velikog broja oklopnih vozila, topova i zrakoplova. Branitelji su uspjeli održati grad gotovo tri mjeseca, sve do 18. studenoga, kad je srpski agresor ušao u Vukovar i prognao oko 22 tisuće Hrvata i ostalih nesrba.

Srpske koncentracijske logore, po podatcima Hrvatskog društva logoraša srpskih koncentracijskih logora, prošlo je oko osam tisuća zarobljenih hrvatskih branitelja i civila, od kojih je oko 300 umrlo od posljedica zlostavljanja. U spomen na stradanja branitelja i civila u srpskim koncentracijskim logorima u ponedjeljak je započelo preuređenje u Spomen-dom jednog od hangara na Ovčari nedaleko od Vukovara u koji su dovođeni i zlostavljani zarobljeni hrvatski branitelji i civili.

Upravo je iz toga hangara 20. studenoga 1991. odveden 261 ranjenik i civil iz vukovarske Opće bolnice. Posmrtni ostatci njih 200 ekshumirani su 1996. iz masovne grobnice na Ovčari, a za 61 osobom još se traga.

Godine 1998. na Novom groblju u Vukovaru iz do sada otkrivene najveće masovne grobnice u Europi nakon 2. svjetskog rata iskopani su posmrtni ostatci 938 žrtava srpske agresije na Vukovar, a s područja Vukovarsko-srijemske županije još se traga za 510 osoba. Najvećem broju njih svaki se trag izgubio upravo u Vukovaru u tijeku srpske agresije i okupacije.

Za zločine počinjene u Vukovaru 1991. u listopadu je pred Haaškim sudom počelo suđenje bivšim zapovjednicima postrojba bivše JNA koje su sudjelovale u ratnim operacijama u Vukovaru 1991. - Mili Mrkšiću, Veselinu Šljivančaninu i Miroslavu Radiću. Istodobno pred Specijalnim sudom za ratne zločine u Beogradu sudi se optuženima za ubojstvo 200 ranjenika i civila na Ovčari.

U spomen na žrtve srpske agresije na Vukovar gradonačelnik Tomislav Šota pozvao je hrvatske građane koji mogu da 18. studenoga dođu u Vukovar i pridruže se koloni sjećanja. Po procjenama iz gradske uprave u koloni sjećanja moglo bi biti između 10 i 15 tisuća sudionika.

Građane koji ne mogu doći gradonačelnik Šota poziva da 18. studenoga u prozorima svojih domova upale svijeću i barem u mislima taj dan budu s Vukovarom i Vukovarcima.

(Hina) xzdra ydd

An unhandled error has occurred. Reload 🗙