List navodi da je Đapićev zahtjev za službenim posjetom Izraelu bio odbijen, te da je gradonačelnik grada Ariela prvo pristao na bratimljenje tog grada s Osijekom, ali je "u zadnji tren promijenio mišljenje, a čak je i Yad Vashem svojim službenicima dao upute da Đapić posjet muzeju ne smije iskoristiti za priliku za propagadnu fotografiju".
Đapić je u ekskluzivnom intervjuu za Ha'aretz izrazio "duboko žaljenje zbog zločina počinjenih prema židovskom narodu od strane mog naroda", te obećao da će se boriti protiv anti-semitizma i nijekanja holokausta, ali nije kritizirao čelnika HSP-a u doba Drugog svjetskog rata Antu Pavelića.
"Izraelci imaju sva prava da prema nama budu sumnjičavi, ali mi želimo da nam pruže priliku. Želimo se osloboditi predrasuda i pripremiti ljude na činjenicu da ćemo za dvije godine biti dio hrvatske vlade", rekao je Đapić za izraelski list.
Nakon što je gradonačelnik Ariela Ron Nachman odbio potpisati sporazum o bratimljenju dvaju gradova, piše Ha'aretz, situaciju je spasio počasni hrvatski konzul u Izraelu Shmuel Slezinger, koji je "u zadnji čas" dogovorio bratimljenje Osijeka i grada Loda. Đapić se sastao s gradonačelnikom Loda Bennyem Regevom i dogovorio pokretanje postupka o bratimljenju dvaju gradova.
Glasnogovornik Loda, Moshe Ben-Lulu kazao je za Ha'aretz da grad nije znao ništa o Đapiću kada je sklapao taj sporazum.
"Pojavi se gradonačelnik, u pratnji Židova s kipom (židovska tradicionalna kapa). Kako smo mogli znati da je on fašist?", rekao je Ben-Lulu. U Đapićevoj pratnji u Izraelu bio je predsjednik Židovske općine Osijek Damir Lajoš.
"Čak je i ubojica poput Arafata dobio drugu priliku. Zašto ne bismo saslušali nekog tko nas želi podržati i tko se želi pokajati?", upitao se Ben-Lulu.