Po njezinim riječima, kampanja kojom se želi ponovno upozoriti javnost na činjenicu da je Hrvatska jedna od zemalja s problemom mina, organizira se uoči međunarodne konferencije zemalja stranaka tzv. Ottawske konvencije o zabrani protupješačkih mina što će se od 28. studenoga do 2. prosinca održati u Zagrebu.
Medijska kampanja "Pazi, mine!", rekla je Pleština, "pokrenuta je kako bi se podigla svijest o rizičnim ponašanjima koja dovode do stradavanja od mina i prva je takva kampanja na nacionalnoj razini od 1998."
Kampanja će trajati od 9. studenoga do 3. prosinca, a "provodit će se putem televizijskih i radijskih spotova, oglasa u tiskanim medijima i plakata. Ukupna vrijednost kampanje između 4 i 5 milijuna kuna u cijelosti je realizirana donacijama", rekla je savjetnica ministrice Kolinde Grabar-Kitarović.
Ministarstvo vanjskih poslova i europskih integracija organizator je 6. sastanka država stranaka Ottawske konvencije o zabrani uporabe, stvaranja zaliha, proizvodnje i prijenosa protupješačkih mina i o njihovu uništenju.
Sastanak će se održati pod pokroviteljstvom ministrice Grabar-Kitarović, uz sudjelovanje više od 600 izaslanika iz 147 zemalja stranaka Ottawske konvencije, registriranih država promatrača, međunarodnih i regionalnih organizacija te predstavnika nevladinih organizacija, najavila je Pleština.
U Nairobiju je 2004. održana Prva izvještajna konferencija Ottawske konvencije na kojoj je usvojen Akcijski plan usredotočen na četiri glavna cilja: globalno prihvaćanje sveobuhvatne zabrane protupješačkih mina, uništavanje postojećih zaliha, razminiranje zagađenih površina te pomoć žrtvama mina.
"Cilj 6. sastanka što će se održati u Zagrebu prva je službena procjena napretka u primjeni Akcijskoga plana iz Nairobija za razdoblje od 2005. do 2009., usvojenoga na Prvoj izvještajnoj konferenciji Ottawske konvencije 'Za svijet bez mina' u Nairobiju 2004.", dodala je.
Prema njezinim riječima, Hrvatske je jedina zemlja s minskim problemom koja je istodobno kadra pomagati i drugim sličnim zemljama, jer svoj problem uglavnom rješava vlastitim sredstvima (85%), a samo 15 posto sredstava dobiva iz donacija.