Izloženo je 40 panoa, odnosno 60 fotografija srednjovjekovnih crkava, groblja, utvrda, nadgrobnih spomenika, nakita, kao i model rekonstrukcije jedne predromaničke crkve iz 9. stoljeća koja je u 12. i 13. stoljeću obnavljana.
"Izložba prikazuje život Europe, našu zajedničku prošlost što potkrepljuju nalazišta iz različitih kultura - ilirske, rimske, bizantske, venecijanske. Također, pokazuje što je Europa danas - bogatstvo različitih kultura i naroda", rekao je, otvarajući izložbu, predstavnik Gradske uprave Beča Guenther Dueriegl.
Dodao je da nas izložba vodi u srednji vijek hrvatskih Konavala, bogatih tradicionalnim kulturnim spomenicima, od ranog i kasnog srednjeg vijeka do danas.
"To su izuzetne kulturne vrijednosti o kojima se malo zna, stoga je ova izložba dobra prigoda da ih se upozna", rekao je Dueriegl.
Hrvatski veleposlanik u Austriji Zoran Jašić, pozdravljajući nazočne, izrazio je zadovoljstvo što se, zahvaljujući suradnji austrijskih i hrvatskih institucija, uspjelo postaviti ovu izložbu. Po njegovim riječima, izložba prikazuje zajedničke europske spone, ali i potvrđuje da su Hrvati već u 7. stoljeću došli u Konavle.
Organizator izložbe je Odjel za arheologiju grada Beča u suradnji s Poglavarstvom 15. okruga, zatim Ministarstvo vanjskih poslova i europskih integracija RH i Veleposlanstvo RH u Republici Austriji.
Izložba "Srednjovjekovno blago Konavala" prikazana je već u Cavtatu, Dubrovniku i nekim drugim hrvatskim gradovima, ali su u Beču predstavljene fotografije bez izložaka originalnih nalaza, rekao je autor izložbe Zdenko Žeravica.
Izložba je otvorena do 19. studenoga, a nakon toga bit će postavljena u Željeznom.