ZAGREB - Hrvatski sabor sutra počinje 17. sjednicu, posljednju redovnu u ovoj godini, na kojoj se očekuje dnevni red od 50-ak točaka, dok do sredine mjeseca iz Vlade treba stići i prijedlog državnoga proračuna za 2006. U šest tjedana neprekinutog zasjedanja Sabor će uz niz zakona iz financijskog sektora, donijeti i zakone važne za sudbenu vlast, očitovati se o brojnim izvješćima. Zastupnici trebaju do konca godine usuglasiti zaključke kojima bi se stavila točka na 'i' burnoj raspravi o reviziji pretvorbe i privatizacije. Zbog pojačanog radnog tempa skupne će saborske sjednice, umjesto srijedom, počinjati utorkom. Novu 17. sjednicu Sabor počinje 'aktualnim prijepodnevom' u kojemu će Vladi pitanja postaviti 40-ak zastupnika.
ZAGREB - Interpelacija o radu Vlade kojom saborski SDP želi upozoriti na zaustavljanje razvoja Hrvatskih željeznica nije danas dobila potporu saborskog Odbora za pomorstvo, promet i veze. HDZ-ova većina u Odboru smatra, kao i Vlada, da se u HŽ ulažu dostatna sredstva. Slavko Linić (SDP) kaže da je Vlada u dvije godine mandata zapustila HŽ, da ne ulaže dovoljno u modernizaciju željeznica te da postavlja političke podobne, a ne stručne osobe u Upravu HŽ-a, dok državni tajnik u resornom Ministarstvu Dražen Breglec tvrdi suprotno. Linić Vladu proziva za neodgovornost u rješavanju kadrovske problematike te odustajanje od ulaganja u modernizaciju zbog čega, upozorava, HŽ uvelike zaostaje i propada.
ZAGREB - Saborski Odbor za pravosuđe podržao je danas Strategiju reforme pravosuđa kojom Ministarstvo pravosuđa, u dvanaest konkretnih mjera, kani modernizirati i učinkovitijim stvoriti hrvatski pravosudni sustav. Strategija obuhvaća izmjene propisa, kako bi se, primjerice, uvelo tzv. elektroničko pravosuđe (dostavljanje otpravaka i pismena elektroničkim putem) kao temelj za učinkovitije i brže sudstvo. Kao temelj reforme pravosuđe naglašena je transparentnost, a u tom smislu, kako je najavljeno, do kraja godine sve zemljišne knjige trebale bi se naći na internetu, u izradi je registar nekretnina pod ovrhom, itd.
ZAGREB - Članovi saborskog Pododbora za nacionalne manjine optužili su danas Vladu za kršenje Ustavnog zakona o pravima nacionalnih manjina, budući da od samog donošenja Zakona Saboru nije podnijela ni jedno izvješće o njegovoj provedbi. Iako je Ustavni zakon iz 2002. Vladu obvezao da izvješće o njegovoj provedbi Saboru podnosi najmanje jednom godišnje, to se nije dogodilo ni za prošle niti za sadašnje Vlade. Činjenicu da se Vlada u potpunosti oglušila na upozorenja da krši Ustavni zakon zastupnik talijanske nacionalne manjine i predsjednik nadležnog odbora Furio Radin protumačio je kao omalovažavanje Sabora. Članovi Pododbora suglasili su se da će od predsjednika Sabora Vladimira Šeksa zatražiti da još jednom reagira prema Vladi, te da čitavu situaciju razmotri i saborsko Predsjedništvo.
ZAGREB - Predsjednik Odbora za ljudska prava i prava nacionalnih manjina Hrvatskog sabora Furio Radin primio je danas izaslanstvo parlamenta belgijske autonomne regije Valonije, predvođeno predsjednikom Joseom Haapartom, priopćeno je iz Hrvatskog sabora. Gosti, koji su za ovogodišnje studijsko putovanje izabrali Hrvatsku, istaknuli su da žele otvoriti teme koje bi poboljšale bilateralnu suradnju Hrvatske i Belgije. Radin ih je izvijestio da su prava i status dvadesetak nacionalnih manjina u Hrvatskoj regulirani Ustavnim zakonom, te dvama zakonima koji se bave pitanjima školstva i jezika nacionalnih manjina. Ustavni zakon im jamči pet do osam zastupničkih mjesta, a po izbornom zakonu u ovom sazivu Saboru ih je osam.
VUKOVAR - Predsjednik Izvršnog odbora SDSS-a Boro Rkman u današnjem priopćenju navodi kako "Izvršni odbor nije apriori za odbacivanje sporazuma s Vladom, već je na tragu iskrene želje da svi hrvatski građani žive kvalitetnim životom u jednakosti i međusobnoj toleranciji". "Raskid sporazuma inicirala je Gradska organizacija SDSS-a u Vukovara, a u raspravi na sjednici Izvršnog odbora zahtjev za raskidom potkrijepljen je sličnim stajalištima članstva iz drugih dijelova Hrvatske", navodi se u priopćenju. Dodaje se kako je riječ o uobičajenoj stranačkoj proceduri u kojoj niža stranačka tijela, uzimajući u obzir mišljenje stranačke baze u obliku sugestija, zahtjeva i zaključaka, predlažu višim stranačkim tijelima.
ZAGREB - Ivan Kukuljević-Sakcinski duboko je povezan s Hrvatskim saborom, jedan je od vizionara hrvatske povijesti koji je u tom visokom domu prvi progovorio hrvatskim jezikom 1843. i zahvaljujući njemu hrvatski jezik, tri godine kasnije, 1847. postaje službenim jezikom u Saboru, istaknuo je danas, uz ostalo, predsjednik Hrvatskog sabora Vladimir Šeks, drugog dana znanstvenog skupa koji se održava u Matici hrvatskoj u Zagrebu. Govoreći o vremenu u kojemu je djelovao Sakcinski, odnosno sredini 19. stoljeća kada su stvarane nacionalne države u Europi i nacionalno ozračje u tadašnjim hrvatskim zemljama, Šeks je podsjetio kako je Sakcinski među prvima shvatio da je jedinstveni hrvatski jezik jedan od prvih uvjeta za nastanak i razvitak hrvatske države.
ZAGREB - Jedna od najčitanijih i najplodnijih bosansko-hercegovačkih književnica Nura Bazdulj-Hubijar za svoj neobjavljen epistolarni roman "Kad je bio juli" dobila je ovogodišnju književnu nagradu VBZ-a i "Večernjeg lista", objavio je danas na Interliberu predsjednik Ocjenjivačkog suda nagrade književnik Miljenko Jergović. Urednik romana Ervin Jahić napomenuo je kako je roman priča o dječaku koji piše pisma mrtvu ocu o događajima 1995. u Srebrenici. Autorici će nagrada od 100.000 kuna svečano biti uručena 10. studenoga navečer u Kongresnom centru Zagrebačkog velesajma. Na natječaj za četvrtu Književnu nagradu VBZ-a i "Večernjeg lista" prispjelo je 97 radova.
SPLIT - Odsjek USKOK-a u Splitu podignuo je danas optužnicu zbog primanja mita od 3370 kuna protiv bivšeg zemljišnoknjižnog referenta splitskog Općinskog suda, priopćeno je danas iz USKOK-a. Službenika Općinskog suda, čiji identitet USKOK nije objavio, optužnica tereti da je od početka rujna do kraja prosinca 2004. godine u više navrata od stranke tražio novac kako bi kao mjerodavni sudski službenik ažurno i propisno riješio prijedlog za uknjižbu obiteljskog zemljišta. Za obećanu uslugu primio je mito od 3370 kuna, a prijedlog za uknjižbu nije riješio. Protiv okrivljenoga postupak se vodi redovitim putem.