FILTER
Prikaži samo sadržaje koji zadovoljavaju:
objavljeni u periodu:
na jeziku:
hrvatski engleski
sadrže pojam:

Igmanske inicijativa za promjenu Daytonskog sporazuma

Autor: ;pgas;
SARAJEVO, , 7. studenog 2005. (Hina) - Daytonski sporazum nije izdržaozahtjeve životne, političke i povijesne realnosti tijekom prošlihdeset godina i nije osigurao dovoljne uvjete za trajni i pravedni mir,ocijenjeno je u zajedničkoj izjavi Igmanske inicijative koja je uponedjeljak zasjedala u Sarajevu u povodu desete obljetnice Daytonskogsporazuma.
SARAJEVO, , 7. studenog 2005. (Hina) - Daytonski sporazum nije izdržao zahtjeve životne, političke i povijesne realnosti tijekom prošlih deset godina i nije osigurao dovoljne uvjete za trajni i pravedni mir, ocijenjeno je u zajedničkoj izjavi Igmanske inicijative koja je u ponedjeljak zasjedala u Sarajevu u povodu desete obljetnice Daytonskog sporazuma.

Izjavu su potpisali Sejfudin Tokić, Zoran Pusić i Aleksandar Popov - predsjednici triju krovnih nevladinih udruga koje čine Igmansku inicijativu: Foruma demokratske alternative BiH, Građanskog odbora za ljudska prava iz Zagreba i Centra za regionalizam iz Novog Sada.

Zajedničkom izjavom se ističe da je nepotrebno iscrpljivati se dalje raspravama o tome treba li mijenjati Daytonski sporazum.

"Životna realnost je nadrasla taj sporazum pa zato treba tražiti nove oblike za funkcionalniji i suvremeniji odnos prema životnim potrebama građana BiH", navodi se u izjavi.

Preporučuje se usklađivanje ustavnog okvira države BiH sa zahtjevima trajnog i pravednog mira. Također se zahtijeva mobilizacija svih snaga u državama regije -potpisnicama Daytonskog sporazuma - da učine dodatni napor kako bi se u traženju odgovarajućih rješenja za promjenu Ustava BiH konačno iskoračilo iz koordinatnog sustava raspada bivše zajedničke države i zakoračilo na nove prostore europskih integracija. Izjavom se ističe potreba da svaka zemlja potpisnica Daytonskog sporazuma pojedinačno snosi punu odgovornost za samostalno djelovanje unutar svojih međunarodno priznatih granica, uz nemiješanje u unutarnje stvari drugih država.

Izjavom se ističe kako je nužno da institucije međunarodne zajednice i dalje budu nazočne u BiH uz, kako je navedeno, jasnu projekciju izlazne strategije.

Ta izjava danas je na potpisivanje ponuđena hrvatskom predsjedniku Stjepanu Mesiću, predsjedniku Srbije i Crne Gore Svetozaru Maroviću, i članu Predsjedništva BiH Sulejmanu Tihiću. Oni su odbili tu ponudu zbog, kako je službeno objašnjeno, neslaganja trojice članova Predsjedništva BiH sa sadržajem zajedničke izjave.

(Hina) xpg ybs

An unhandled error has occurred. Reload 🗙