Broj predgrađa departmana Seine-Saint-Denis zahvaćenih nemirima stalno raste, a najveću su štetu tijekom noći na četvrtak pretrpjela dva - Aulnay-sous-Bois i La Courneuve, ali je zato u Clichy-sous-Boisu, predgrađu u kojem je sve počelo, bilo razmjerno mirno.
Prvi snažni sukobi između vatrogasaca i policije s jedne i bandi mladih s druge strane izbili su u noći s četvrtka 27. listopada na petak u Clichy-sous-Boisu i susjednom mjestu Montfermeilu zato što je lokalnu mladež, većinom doseljenike iz sjeverne Afrike, razjarila smrt dvojice njihovih prijatelja.
Riječ je o dvojici tinejdžera u dobi od 15 i 17 godina, podrijetlom iz Tunisa i Malija, koje je ubio visoki napon u trafostanici u koju su se sakrili pred policijom. Policajci su te večeri, nakon jedne krađe, uhitili šest osoba, a njih dvojica, zajedno s trećim prijateljem koji je završio u bolnici u teškom stanju, pobjegli su i skrovište pronašli u trafostanici.
Okolnosti njihove smrti još su nepoznate i predmetom su istrage, jer lokalna mladež okrivljuje policiju, zbog čega su i počeli nemiri, a policija tvrdi da nije progonila stradale adolescente.
Od te večeri nasilje nije prestajalo, a slike snažnih sukoba, zapaljenih građevina i vozila danomice pune francuske i svjetske medije, prometnuvši smirivanje situacije u jednom od najsiromašnijih francuskih departmana u apsolutni prioritet vlade premijera Dominiquea de Villepina.
On je zbog toga u srijedu otkazao i službeni posjet Kanadi te sazvao hitan sastanak užeg kabineta na kojem se raspravljalo o "hitnim mjerama, osobito glede obrazovanja i zapošljavanja mladih u Seine-Saint-Denisu".
Još početkom tjedna održao je sastanak s parlamentarnim zastupnicima tog departmana i predstavnicima mladih, a primio je i obitelji poginulih mladića.
To, međutim, nije uspjelo njegovom zamjeniku, ministru unutarnjih poslova Nicolasu Sarkozyju, jer su obtelji žrtava odbile sastanak s njim, zbog načina na koji je pokušao riješiti aktualnu krizu i odnosa prema stanovnicima Seine-Saint-Denisa, koje je nazvao "šljamom".
Nakon izbijanja nemira, Sarkozy se odlučio na isključivi odgovor silom, poslavši u predgrađa na stotine pripadnika redovne i specijalne policije, ali se ta taktika pokazala potpuno neučinkovitom i sad se problem pokušava riješiti sveobuhvatnijim pristupom, s naglaskom na pomoć tamošnjem stanovništvu u poboljšanju katastrofalnog ekonomskog i socijalnog statusa koje ima u francuskom društvu.
Izjavom da su mladi u tim predgrađima "šljam" Sarkozy je, iako poznat po burnom karakteru i beskompromisnosti, izazvao zgražanje javnosti i kritike čak i unutar vlastite stranke, otvorivši mogućnost raskola u vladi.
Ministar za ravnopravnost građana Azouz Begag najotvorenije je kritizirao rječnik ministra unutarnjih poslova, a i sam Sarkozy je priznao da mu ta izjava "nije olakšala zadaću".
Iako je minitar pravosuđa rekao kako su problem uveličali mediji i da on "neće dovesti do krize vlade", pritisak je pojačala i oporba, pa su komunisti zatražili stvaranje istražnog povjerenstva, a socijalisti vladu optužili za stvaranje "eksplozivnog stanja".
Cijela situacija u prvi je plan gurnula snažno suparništvo između premijera de Villepina i Sarkozyja, članova iste stranke UMP, koje očekuje borba za položaj predsjednika Republike 2007. godine.
Zato se u srijedu prvi put od početka nemira oglasio i predsjednik Jacques Chirac, koji je pozvao na "smirivanje duhova" i dijalog.
"Zakon se mora provoditi čvrsto i u duhu dijaloga i poštovanja", rekao je Chirac.
"Nedostatak dijaloga i eskalacija nepoštovanja vodili bi u opasno stanje. Nigdje u zemlji ne smije biti područja u koja se ne smije ući", rekao je Chirac, ocijenivši "presudnim" da se rezultati istrage o smrti dvojice tinejdžera "doznaju što prije".
Pozvao je i vladu da "za najkasnije mjesec dana iznese prijedloge za ubrzanje i jačanje" učinkovitosti mjera za osiguranje jednakih mogućnosti svima i predstavi plan prevencije maloljetničke delinkvencije.