Zbog straha od ptičje gripe mnoge osobe u Aziji izbjegavaju svaki doticaj s pticama, a u honkonškim močvarama Mai Po, studenti su viđeni kako proučavaju ptice u zaštitnim odjelima i s maskama na licu.
No, stručnjaci i znanstvenici pozivaju javnost na smirivanje panike jer, kako tvrde, veću opasnost po ljudsko zdravlje predstavlja domaća perad, poglavito u Aziji i Africi, jer žive među ljudima.
"Najvažnije je spriječiti širenje virusa među peradi i ne dopustiti da se H5N1 ukorijeni i postane endemski", poručuje Malik Peiris, vodeći virolog iz Hong Konga koji se s ptičjom gripom bori od 1997.
"Što se ljudskog zdravlja tiče, glavni rizik predstavlja perad. Opasnost od ptica selica je zanemariva", dodao je.
Znanstvenici mjesecima upozoravaju da bi virus, koji je u Aziji od 2003. usmrtio više od 60 ljudi, mogao izazvati pandemiju i ubiti milijune nakon što mutira u oblik koji se lako prenosi među ljudima.
Svjetska zdravstvena organizacija (WHO) tvrdi da je dokumentirano više od 120 slučajeva oboljelih od ptičje gripe, a većina se zarazila preko peradi. Stopa smrtnosti od ptičje gripe kod ljudi iznosi skoro 50 posto.