"Uvjeren sam da konkordat između Katoličke crkve i talijanske države treba prevladati. U program Unije uključit ćemo temeljnu temu stroge laičnosti talijanske republike, a problem konkordata je tu uključen", rekao je čelnik talijanskih socijalista (SDI) Enrico Boselli i dodao kako je po njegovu mišljenju konkordat propao.
"Danas imamo državnu religiju, financiranu kao takvu, a vatikanske hijerarhije interveniraju na zakone koje parlament treba usvojiti. Ako želimo imati slobodnu crkvu u slobodnoj državi onda bi Vatikan morao odustati od privilegija iz konkordata. Ako Talijanska biskupska konferencija želi da joj budu financirane katoličke strukture (učilišta), onda neka odustane sredstava koje daje država za učenje religije u državnim školama", kaže Boselli.
Unutar koalicije lijevog centra ima i stranaka, kao što je dio bivše Demokršćanske stranke, koje su vezane uz Katoličku crkvu i teško će dopustiti takav rez s konkordatom.
Prvi konkordat potpisao je 1929. talijanski premijer i fašistički vođa Benito Mussolini s tadašnjim vatikanskim državnim tajnikom Pietrom Gasparrijem, kojim su se, uz ostalo, međusobno priznale dvije države i tako je nastala Sveta Stolica, a katolička je vjera postala državna.
Izmijenjeni konkordat između Italije i Svete Stolice potpisali su 1984. tadašnji premijer, socijalist Bettino Craxi i državni tajnik Agostino Casaroli. Tim konkordatom katolička više nije državna vjera, učenje religije u školama postaje fakultativno, odnosno Vatikan priznaje laičnost talijanske republike.