U intervjuu najnovijem broju Katoličkoga tjednika "Glasa Koncila", msgr. Prenđa ističe kako zbog nerješenog statusa Zadarske nadbiskupije "nije potpuna crkvena organizacija u hrvatskoj državi".
Smatra kako bi se crkvenim rješenjem pridonijelo čvršćoj integraciji i dobru građanskog društva te otklonila kriva predodžba o Zadru koji nije dovoljno prepoznat po svom glagoljaštvu i doprinosu hrvatskoj kulturi.
"Time bi se eliminirale i opasnosti presezanja na Zadar koje se uočavaju i danas od nekih grupa i građanskih opcija iz inozemstva", rekao je nadbiskup, dodavši kako je "moguće da ulaskom u Europsku uniju ti pritisci narastu, ako se Zadar potpuno ne integrira u crkvene i društvene strukture u hrvatskoj državi".
Prenđa je uvjeren da bi vjernici s odobravanjem prihvatili crkveno uređenje statusa Zadarske nadbiskupije te vjeruje da bi i građanske vlasti, kako gradske, tako županijske i državne, pozitivno gledale na takvo rješenje.
U priopćenju s jesenskoga plenarnoga zasjedanja HBK-a u Splitu rečeno je da su biskupi prihvatili mogućnost osnivanja crkvene pokrajine sa sjedištem u Đakovu, a za Zadar je rečeno da je pitanje zasad "ostalo otvoreno s naznakom da se i dalje nastoji naći rješenje za nerodovito stanje Zadarske nadbiskupije".
Zadarski nadbiskup uputio je molbu Svetom Ocu Benediktu XVI. da uzme u razmatranje rješavanje statusa Zadarske nadbiskupije.
Zadarska je nadbiskupija već osamdeset godina izvan redovitih struktura Crkve u Hrvatskoj, koja sada ima tri crkvene pokrajine ili metropolije - Zagrebačku, Splitsku i Riječku te "izuzetu" Zadarsku nadbiskupiju.