Zaključcima se od Sabora i nadležnih ministarstava traži i stalna renta za općine i gradove koji zbog Vojnog vježbališta nemaju koristi ni od sječe šuma, ni mogućnost turističkog razvoja u neposrednoj blizini.
Pomoćnik ministra obrane Ivica Bačić, obraćajući se vijećnicima, rekao je da MORH "obavlja ozbiljne pripreme da se dislocira uništavalište ubojitih sredstava jer je upravo ono zbog buke i vibracija najveće opterećenje za stanovništvo i okoliš".
Stalni monitoring vježbališta, koji je Ministarstvo zaštite okoliša uspostavilo 13. listopada i koji se financira iz državnog proračuna, provodi se nevezano uz Memorandum Vlade RH i Europskog zapovjedništva SAD-a o korištenju vježbališta (za vojne vježbe američke vojske), rekao je pomoćnik ministra Bačić.
Naša je obveza, u sklopu Partnerstva za mir, ispunjavanje mnogih partnerskih ciljeva, među kojima je ISO standard 14.000 o zaštiti okoliša, dodao je Bačić. Kako je istaknuo, "izmještanje Vojnog vježbališta na neko drugo područje u RH ne dolazi u obzir" jer bi to stajalo milijardu dolara.
Bačić je odbacio nagađanja da bi strane postrojbe mogle koristiti streljivo s "osiromašenim uranom ili neka kemijsko-biološka sredstva jer takva sredstva ne mogu proći ni hrvatsku granicu, a kamoli doći na vježbalište". Korištenje poligona za strane vojne postrojbe "nije besplatno", već se provodi po načelu reciprociteta, što znači da i postrojbe Hrvatske vojske koriste strana vježbališta i druge objekte bez naknade, rekao je.
Darko Šantić (HNS) smatra da je odgađanjem rasprave u Županijskoj skupštini nakon saborskog potpisivanja Memoranduma "izigrana volja općina Josipdol, Tounj, Plaški i Grada Slunja da se Vojnom vježbalištu ne daje 'međunarodni karakter'". Zato je Šantić, u ime HNS-a, najavio inicijativu da se raspiše referendum u Karlovačkoj županiji o internacionalizaciji Vojnog vježbališta.