FILTER
Prikaži samo sadržaje koji zadovoljavaju:
objavljeni u periodu:
na jeziku:
hrvatski engleski
sadrže pojam:

Klagenfurt i Ljubljana u ratu za karantansko nasljedstvo

Autor: ;fl;
LJUBLJANA, 27. listopada (Hina) - Odluka slovenske centralne banke dana budućem kovancu za dva euro-centa koji će se od 2007. koristitiumjesto sadašnjeg tolara bude slika Kneževog kamena iz klagenfurtskogpokrajinskog muzeja posvađala je susjede uz Karavanke, no riječ jesamo o novoj epizodi rata za "karantansko nasljeđe".
LJUBLJANA, 27. listopada (Hina) - Odluka slovenske centralne banke da na budućem kovancu za dva euro-centa koji će se od 2007. koristiti umjesto sadašnjeg tolara bude slika Kneževog kamena iz klagenfurtskog pokrajinskog muzeja posvađala je susjede uz Karavanke, no riječ je samo o novoj epizodi rata za "karantansko nasljeđe".

Karantanija je bila srednjevjekovna država smještena na području današnje južne Austrije u kojoj su se kneževi birali na određeno vrijeme, što je prestalo njenim padom pod Austriju. Karantaniju u Ljubljani tretiraju kao svojevrsni simbol državotvornog kontinuiteta današnjih Slovenaca, dok u Austriji tvrde da Karantanija, odnosno današnja pokrajina Kaernten koju Slovenci zovu Koruška, nema nikakve veze sa slovenskom poviješću i da se radi o "mitu bez povijesnog utemeljenja".

Najprije je pokrajinska vlada u Klagenfurtu u utorak u vezi sa najnovijim zapletom donijela deklaraciju kojom poziva slovensku vladu da odustane od spornog korištenja južnoaustrijskog simbola, a guverner Joerg Haider rekao je da se radi o "oživljavanju velikoslovenskog mita" o Koruškoj kao "kolijevci slovenskog naroda".

Državno vijeće slovenskog parlamenta, svojevrsni gornji dom u kojemu su predstavnici stranaka i regija, u srijedu je pak u svojoj deklaraciji "izrazilo žaljenje" zbog takvog stajališta austrijskih kolega.

"Na temelju neospornih povijesnih činjenica može se reći da je Knežev kamen simbol slovenskog naroda i demokracije, ali također znak transgranične suradnje te suživota naroda", naveli su u svojoj deklaraciji članovi slovenskog državnog vijeća.

Knežev kamen na kojemu su se navodno krunili karantanski knezovi slavenske krvi nekoć se nalazio na Gosposvetskom polju blizu Klagenfurta, ali je kasnije premješten u muzej u istom gradu. Radi se o gornjem dijelu (kapitelu) kamenog rimskog stupa koji je pronađen na ruševinama starog grada Noricum. Knežev kamen i isto tako sporni konji lipicanci korišteni su kao motivi i na "slovenskim bonovima", prethodnicima slovenskog tolara, nakon monetarnog osamostaljenja od bivše SFRJ u jesen 1991. godine, ali na kasnijim novčanicama "pravih" tolara nisu korišteni upravo zbog protesta iz Beča. Slovenska centralna banka na euro-kovancima koji će biti u upotrebi u Sloveniji sada opet namjerava iskoristiti i sporni kamen i konje lipicance.

To su i neke organizacije koruških Slovenaca ocijenile kao nespretnost ili provokaciju iako ne sumnjaju u "legitimnost" stajališta da se tim simbolima može služiti i današnja slovenska država.

(Hina) xfl yam

An unhandled error has occurred. Reload 🗙