Nakon prijave sumnjivog hrvatskog slučaja tijekom vikenda, Europska je komisija u ponedjeljak zabranila uvoz živih ptica, uključujući perad, mesa od divljih pernatih ptica i neprerađenog perja iz Hrvatske.
"Ta zabrana ostaje na snazi", rekao je u srijedu u Bruxellesu glasnogovornik Europske komisije Philip Tod.
Visokopatogeni virus H5N1 sada je otkriven u Rumunjskoj i europskom dijelu Rusije. Također se pojavio u azijskom dijelu Turske, u blizini Europe.
U Njemačkoj su dužnosnici rekli da su preliminarni testovi uzoraka divljih gusaka, koje su pronađene mrtve, pokazali da se radi o ptičjoj gripi, ali da se još moraju provesti daljnje analize kako bi se utvrdilo je li riječ o visoko patogenom tipu H5N1.
Slovenija, Mađarska i Francuska također testiraju uzorke mrtvih ptica.
Tim se virusom ljudi mogu teško zaraziti i većina od 62 osobe u Aziji koje su umrle od ptičje gripe od 2003. godine su peradari koji su se zarazili jer su bili u izravnom kontaktu s bolesnim pticama.
Europski dužnosnici zaduženi za zdravstvo rekli su u Kopenhagenu da je Europa bolje pripremljena za obuzdavanje epidemije ptičje gripe od Azije zbog boljih sredstava i komunikacije među zemljama.
Čim je u Hrvatskoj otkriven slučaj ptičje gripe na ribnjaku "Grudnjak" u općini Zdenci, uzorci uginulih ptica odmah su upućeni u referalni laboratorij EU za ptičju gripu u Weybridgeu, u Velikoj Britaniji. Hrvatska vlada je odmah odlučila da se do zaprimanja, odnosno potvrde rezultata iz Weybridgea, na području Republike Hrvatske primjenjuju mjere kao da je bolest potvrđena, što, između ostalog, podrazumijeva zabranu izvoza peradi iz zemlje.
Laboratorij za ptičju gripu u Weybridgeu u Velikoj Britaniji potvrdio je u srijedu da je kod šest labudova s ribnjaka Grudnjak utvrđen visokopatogeni virus H5N1.