"Profitabilnost inozemnih projekata može biti tri puta veća nego u Rusiji, gdje je mnogo nestalo zahvaljujući porezima", kazao je Andrei Kuzyaiev, predsjednik Lukoil Overseas, međunarodne podružnice naftnoga diva.
Grupa koje je utemeljila Lukoil Overseas prije pet godina uslijed brze ekspanzije, danas proizvodi pet posto Lukoilove proizvodnje nafte i 15 posto plina izvan Rusije, i to u Kazahstanu i Egiptu. Također sudjeluje u projektima istraživanja u Azerbejdžanu, Kolumbiji, Iranu i Venezueli.
Kuzyaiev je istaknuo da Lukoil brze postaje jedan od najvećih proizvođača zbog svojih golemih rezervi, drugim po veličini iza ExxonMobila.
No, izvor iz Lukoila je također ustvrdio da su izgledi za ekspanziju u Rusiji de facto ograničeni zbog snažnih ambicija plinskog diva Gazproma i drugog naftnog proizvođača Rosnefta, koji su došli u posjed najbolje naftne imovine u Rusiji.
Lukoil je nedavno platio dvije milijarde dolara za Neslon Resources, holding kompanije koja kontrolira jedan posto kazahstanskih naftnih rezervi, jednih od ključnih potencijalnih novih izvora na svjetskog naftnom tržištu.
Ruska kompanija, koja već proizvodi naftu na dva kazahstanska plina, Karachaganak i Kumkol, u listopadu je potpisala ugovor za 66,5 posto Nelson Resources i čeka zeleno svjetlo od manjinskih dioničara za kupnju ostatka.
Lukoil je bacio oko i na kanadsku grupu PetroKazahstan, no bio je prisiljena ustupiti je kineskom CNPC-u, kojemu je to pripalo za 4,2 milijarde dolara. "Imamo prednost na Kaspijskom moru: Blizu smo Kazahstana, Azerbejdžana i Turkmenistana u našem mentalitetu, povijesti i jeziku", kazao je Kuzyaiev.