Inicijativu je, kako je u subotu priopćila ta stranka, podržao i zastupnički klub Socijalističke partije Srbije, također haškog optuženika Slobodana Miloševića.
U obrazloženju zahtjeva radikala stoji da je pozivom papi predsjednik Tadić prekršio Ustav Srbije, jer se "izravno umiješao u odnose Rimokatoličke i Srpske pravoslavne crkve (SPC)".
"Ovim potezom, osim što je prekršio ustavne norme, Boris Tadić pogazio je moralni kodeks i nanio golemu štetu srpskoj državi i srpskom narodu u cjelini", navodi se u obrazloženju te dodaje da je Rimokatolička crkva u Drugom svjetskom ratu bila "organizator i pokrovitelj ustaških zločina, osnivanja koncentracijskih logora, ubijanja, pokrštavanja i protjerivanja Srba", kao i da je "zločincima, poslije rata, pomagala da se nastane u zemljama u kojima su mogli izbjeći sudske procese".
"Boris Tadić zna da su ove činjenice prepreka za normalnu komunikaciju između SPC, kojoj i sam pripada, i Rimokatoličke crkve. Njih srpski narod ne može zaboraviti i oprostiti, ali on, ipak, procjenjujući isključivo marketinški domet ovog poziva kod svojih mentora u NATO sjedištu, upućuje papi poziv u ime svih građana Srbije, pa i Srba", navodi Srpska radikalna stranka.
Zasjedanje Skupštine Srbije zakazano je za ponedjeljak, 24. listopada.