Kako je prenijela Slovenska tiskovna agencija STA, Drnovšek je rekao da je prijedlogom o kojemu se nije konzultirao ni sa jednom međunarodnom ustanovom, pa ni OESS-om, želio u najboljem mogućem trenutku dati svoj prilog rješenju kosovskog pitanja koje spada među najvažnija otvorena pitanja u Europi i čije je rješenje u dugoročnom interesu kako Srbije i Crne Gore, tako i Kosova.
"Unatoč nekim negativnim reakcijama, moj je prijedlog sasvim legitiman doprinos Slovenije rješenju problema (Kosova)", rekao je Drnovšek, dodajući da se kosovskom temom bavi još od 1989. godine.
Drnovšek je pojasnio da je izjavom o mogućnosti da se uvodni razgovori o budućem statusu Kosova održe u Ljubljani mislio samo na uvodne neformalne razgovore za uspostavu povjerenja, jer će formalni pregovori o budućem statusu Kosova, po njegovim informacijama, biti u Beču.
Drnovšek je u četvrtak svoju inicijativu za Kosovo predstavio u pismu predsjednicima država koje čine kontaktnu skupinu za Kosovo, te glavnom tajniku UN-a Kofiju Annanu i predsjedniku Europske komisije Joseu Manuelu Barrosu.
U svom planu za rješenje budućeg statusa Kosova Drnovšek predlaže petogodišnji rok u kojemu bi Kosovo steklo "međunarodnopravni subjektivitet" ako međunarodna zajednica ustanovi da su zajamčeni demokratski standardi i međuetnički suživot, a do tada bi u pokrajini ostale i međunarodne snage, doduše u smanjenom opsegu nego sada. Uz to, Drnovšek predlaže da Europska unija u suradnji s međunarodnim monetarnim ustanovama pripremi program gospodarskog razvoja Kosova kako bi se ono osposobilo da može ekonomski preživjeti i biti samostalno.
Beograd je u četvrtak zbog "miješanja u unutarnje poslova", kako je ocijenjena Drnovšekova inicijativa i njegove izjave da je nezavisnost Kosova uz određene preduvjete jedina realna opcija, otkazao Drnovšekov posjet Beogradu 2. studenog, nakon kojega je trebao posjetiti i Prištinu.
U misiji smirivanja zaoštrenih odnosa i radi predstavljanja Drnovšekova prijedloga u Beogradu je u petak boravio njegov vanjskopolitički savjetnik Ivo Vajgl, ali je nakon razgovora s ministrom vanjskih poslova Draškovićem priznao da su stajališta Beograda o izjavama i prijedlogu Drnovšeka nepopustljiva i tvrda, te da je malo izgleda da uvodni razgovori o budućem statusu Kosova budu u Ljubljani. Vajgl je prije odlaska iz Beograda u Prištinu naglasio da je između Beograda i Prištine potrebno uspostaviti dijalog i da je moguće samo kompromisno rješenje.