Cilj ove najveće vježbe postrojbi protuzračne obrane Oružanih snaga Republike Hrvatske, koja se od 1994. kontinuirano provodi na tom području, bila je obuka i uvježbavanje postrojbi za topničko i raketno gađanje ciljeva u zračnom prostoru, što su ujedno i najteži oblici obuke u rodu PZO-a.
Nakon današnjeg bojnog gađanja lakoprijenosnim raketnim sustavom, koje je održano u nazočnosti zapovjednika Kopnene vojske HV-a generala Marijana Marekovića, zapovjednik vježbe pukovnik Branko Vincelj ovogodišnji "Štit 2005." ocijenio je vrlo dobrim, te je istaknuo kako je vježba u potpunosti uspjela unatoč otežanim meteorološkim uvjetima.
Po njegovim riječima, na ovoj vježbi sudjelovalo je 615 ročnih vojnika, gardista, dočasnika i časnika, najviše iz roda kopnene vojske te zrakoplovstva i protuzračne obrane, ali i mornarice te MUP-a. U vježbi se koristilo 77 topničkih i raketnih sustava, 13 trenažnih sredstava te 116 vozila i agregata.
U prvom tjednu provedena su trenažna gađanja topničkih i raketnih postrojbi protuzračne obrane, a zatim ispitno-školska gađanja. Nakon toga uslijedio je najvažniji stupanj obuke, odnosno bojna gađanja ciljeva u zračnom prostoru topničkih i raketnih postrojbi protuzračne obrane.
Vježbi su u svojstvu promatrača prisustvovala i dvojica viših časnika, pilota vojske Srbije i Crne Gore. Visoko ocjenjujući razinu osposobljenosti pripadnika protuzračnih postrojba HV-a, oni su izrazili nadu da će suradnja dviju vojski biti nastavljena te da će predstavnici HV-a prisustvovati sličnoj vježbi u Srbiji i Crnoj Gori.
S obzirom na to da je rt Kamenjak zaštićeni krajolik, zapovjednik vježbe pukovnik Branko Vincelj ustvrdio je da ona neće ostaviti posljedice na ekosustav.