Fotografija, veličine 7x10 metara, koja dominira na prostoru nekadašnje sinagoge, a današnjeg parkirališta, prikazuje posjet jedne srebreničke majke 2004. godine Muzeju Anne Frank u Amsterdamu, odnosno ženu s rupcem na glavi koja gleda plakat na kojemu je Anna Frank sa sestrom na plaži. Izložena Samarahova fotografija dio je potresnih fotografija iz monografije "Srebrenica" Tarika Samaraha.
Povjesničar umjetnosti Tonko Maroević rekao je kako je Samarah svojim radom pozvao na kontemplaciju i razumijevanje, dodajući da je fotografija ujedno i simbolična žrtva zagrebačkoj sinagogi. I taj umjetnički rad i događaji pozivaju na obvezu prema židovskoj i bošnjačkoj zajednici i potrebu izgradnje zagrebačke sinagoge, kazao je.
Predsjednik Židovske općine Zagreb Ognjen Kraus istaknuo je da se, bez obzira na nacionalnu i vjersku pripadnost, mora raditi zajedno kako se tragedije holokausta i Srebrenice ne bi više nikada ponovile.
Predsjednik Vijeća bošnjačke nacionalne manjine Grada Zagreba Tarik Kulenović istaknuo je kako izložena fotografija govori više od tisuću riječi te da će podsjećati na zlo koje se dogodilo u oba naroda.
Postavljanje fotografije organizirala je Židovska općina Zagreb i Vijeće bošnjačke nacionalne manjine Grada Zagreba.
Tarik Samarah rođen je 1965. u Zagrebu, a živi i radi u Sarajevu. Član je Udruženja likovnih umjetnika primijenjenih umjetnosti BiH i dobitnik nagrade Grand Prix 2005. tog udruženja. Posljednjih pet godina radi na projektu "Srebrenica-genocid u srcu Evrope". Autor je izložbe fotografija o srebreničkom zločinu koja je otvorena u lipnju u nizozemskom parlamentu. Međutim, dva dana nakon otvaranja parlamentarci su otišli na odmor, a parlament je bio zatvoren. Izložba je tako dva mjeseca bila nedostupna za javnost da bi nakon godišnjih odmora bila - skinuta.