"Novo žarište ili novi slučaj razlog su za zabrinutost jer povećavaju opasnost od prijenosa virusa s čovjeka na čovjeka", izjavila je za France presse glasnogovornica WHO-a u Pekingu Ahpaluck Bhatiasevi.
Podsjetivši kako su kineski dužnosnici objavili da je Kina spremna suočiti se s ptičjom gripom, Bhatiasevi je rekla kako je iznimno važno od sada djelovati i na lokalnoj razini. "Smatramo da je potrebno pojačati kapacitete i nadzor na terenu, odnosno na lokalnoj razini."
Jučer su Kinezi objavili informaciju o prvim slučajevima ptičje gripe koji su se u toj zemlji pojavili prije dva mjeseca. U sjeverozapadnoj Mongoliji na peradarskoj farmi s 10.000 komada peradi od virusa H5N1 uginulo je 2.600 ptica, uglavnom pauna, pilića i gusaka. Ukupno je na farmi i u njezinoj blizini ubijeno 91.000 ptica, izvijestilo je kinesko ministarstvo poljoprivrede.
Do sada nije zabilježen nijedan slučaj zaraze kod ljudi, no britanski stručnjaci koji će uskoro doputovati u Kinu, ocijenili su da "je stvarna opasnost u tomu što kineske vlasti još nisu spoznale svu širinu i ozbiljnost ovoga problema".