Cilj posjeta je bio obavijestiti diplomate o radu misije na terenu te posvjedočiti se o pitanjima vezanima za mandat Misije.
Brojno izaslanstvo obišlo je mjesto Kašić u zadarskom zaleđu, zatim Smilčić, te Smoković.
Razgovarali su sa srpskim povratnicima te s naseljenim Hrvatima na tom prostoru.
Voditelj Misije OESS-a u RH veleposlanik Fuentes u izjavi novinarima rekao je da mu je izuzetno drago što su se diplomatski predstavnici odazvali u velikom broju i upoznali s procesom obnove i povratka.
"Zadovoljni smo sa suradnjom s hrvatskom Vladom i načinom na koji se odvija obnova i povratak ljudi. Želimo vidjeti što skoriji završetak tih procesa. Vjerujemo da će obnova biti dovršena do kraja 2006., kako bi Hrvatska bila potpuno spremna za ulazak u EU i kako taj ulazak ne bi bio opterećen problemima povratka", rekao je voditelj Misije OESS-a u Hrvatskoj Jorge Fuentes.
U ime Europske komisije (EK) je nazočan bio šef delegacije EK u Hrvatskoj Vincent Degert koji je rekao da je Komisija prilikom ocjene o početku pregovora Hrvatske s EU uzela u obzir i napredak u procesima obnove i povratka.
Osim suradnje s Haagom Hrvatska mora poduzeti sve da riješi pitanje povratka hrvatskih građana srpske nacionalnosti, rekao je Degert.
U ime Ministarstva mora, turizma, razvitka i obnove pomoćnik ministra Stanko Janjić izjavio je da je Hrvatska do sada obnovila 150.000 kuća od svršetka rata, a u tu obnovu je uloženo 15,5 milijardi kuna.
Posjetu izaslanstva OESS-a i diplomatskih predstavnika bili su nazočni i predstavnici Vijeća srpske nacionalne manjine u Zadarskoj županiji i predstavnici gradskih vlasti Benkovca.