U raspravi su sudjelovali brojni stručnjaci i državni dužnosnici zaduženi za medije, telekomunikacije i informatizaciju.
Po riječima organizatora, okruglim stolom "Mediji i digitalna konvergencija: javne politike i razvojni trendovi u Europi i Hrvatskoj" potiče se stručna javna rasprava o trendovima digitalne konvergencije. Posebno u odnosu na promjene koje unosi u područje radiodifuzije u smislu prilagodbi sadržaja, proizvodnje i distribucije, novih platformi te upotrebe interneta.
Ističu kako će konvergencija svojim širenjem, osim promjena u poslovanju medija, telekomunikacijskih i kompjuterskih tvrtki, nužno dovesti do izmjena zakonodavstva i mjera tzv. javnih politika. One će, dodaju, i u novonastaloj situaciji morati osigurati i štititi prava na slobodu izražavanja, slobodu i raznolikost medija i njihovih sadržaja, ali i pravo na privatnost i na zaštitu osobnih podataka.
Trend nestajanja granica između informacijskih i komunikacijskih industrija prisutan je u nekoliko proteklih desetljeća, a digitalizacijom tri nekada različita sektora (telekomunikacijski, medijski i računalni) postaju komplementarni dijelovi na globalnom tržištu. Stoga je i Vijeće Europe 2003. svojim članicama preporučilo poticanje društvene i demokratske uloge digitalnog emitiranja, istaknuto je na okruglom stolu.