Iračani su u subotu izašli na referendum o novom ustavu za koji se očekuje da će biti potvrđen unatoč tome što su mnogi suniti bili protiv.
Na pitanje hoće li glasovanje sunita protiv ustava naštetiti političkom procesu ili povećati vjerojatnost nasilja, Bush je rekao da je povećan izlazak na birališta ukazao da su Iračani "snažno skloni rješavanju sporova mirnim putem".
"Bio sam zadovoljan vidjevši da su suniti sudjelovali u procesu. Ideja da se izađe na glasovanje je pozitivan razvoj događaja", rekao je Bush novinarima u Bijeloj kući nakon susreta s bugarskim predsjednikom Georgijem Prvanovim.
"Ideja da su ljudi spremni rješavati svoje političke razlike kroz miran proces u snažnom je kontrastu s osobama al-Qaidinog kova i teroristima i ubojicama koji nastoje voditi proces nasiljem", kazao je on.
Bush je naveo da je put naprijed jasan i da će politički proces u Iraku nastaviti mogućom ratifikacijom ustava nakon čega će uslijediti izbori, te da će proces biti praćen sigurnosnim planom čiji je cilj nastavak obuke iračkih snaga koje bi trebale preuzeti brigu o sigurnosti zemlje.
On je naveo da je jedan od razloga smanjenja nasilja na biralištima ovaj put u odnosu na ranije izbore činjenica da se iračke snage sigurnosti sada bore protiv neprijatelja i da su osigurale sigurnost tijekom glasovanja.
Bush je rekao da je referendum bio "dan pun nade za mir".
"Bio je to uzbudljiv dan za zemlju kojom je samo prije nekoliko godina vladao okrutan tiranin", rekao je on dodajući da je zadovoljan napretkom u Iraku.
Prema istraživanjima javnog mišljenja većina Amerikanaca nezadovoljna je načinom kako Bush vodi iračku operaciju u kojoj je do sada poginulo 1979 američkih vojnika i predsjednik je željan vidjeti napredak u demokratskoj stabilizaciji Iraka koja bi trebala osigurati povlačenje američkih snaga iz te zemlje.