Rekordne cijene nafte i niske kamatne stope potaknule su gospodarski rast u tom trećem svjetskom izvozniku nafte, no prošloga mjeseca Norvežani su vladu desnog centra koja je rezala poreze zamijenili tzv. "crveno-zelenim" savezom.
Novi premijer Jens Stoltenberg (46), čelnik Laburističke stranke, posjetio je kralja Haralda kako bi mu predstavio kabinet od 19 članova u kojemu ima devet žena i čija je prosječna dob 44 godine.
Nova vlada prva je većinska vlada u norveškom parlamentu od koalicije predvođene konzervativcima 1983.-1985. godine. Sve vlade otada su bile nestabilne manjinske koalicije.
To je također prvi put od Drugoga svjetskog rata da je u koaliciju ušla Laburistička stranka, koja je dominirala norveškom politikom u 20. stoljeću, a u vladi su prvi put i socijalisti.
Pobijedivši na izborima 12. rujna, laburistički "crveno-zeleni" savez sa socijalistima i Strankom centra mjesec dana je dogovarao zajednički program.
Prošloga tjedna predstavili su program koji dopušta ograničena naftna istraživanja na Arktiku, predviđa zadržavanje vladinih udjela u najvećim domaćim tvrtkama, povećanje poreza i povlačenje postrojbi iz Iraka i Afganistana.
Vlada će se također zauzimati za veća izdvajanja za socijalne programe, u prvom redu za zapošljavanje, brigu za starije i školstvo, no obećala je da neće rasipati sredstva od nafte. Norveški fond u kojemu se za buduće generacije čuva zarada od prodaje nafte iduće bi godine trebao doseći 250 milijardi američkih dolara.
Laburisti imaju 61 od ukupno 169 mjesta u parlamentu, socijalisti 15, a Stranka centra 11 mjesta.
Čelnica socijalista Kristin Halvorsen, koja je zbog politike napustila studij, bit će ministrica financija. Osim politike, dosad je radila samo kao tajnica u jednoj odvjetničkoj tvrtki sredinom 1980-ih.
Ministarstvo za naftu preuzet će bivši čelnik Stranke centra Odd Roger Enoksen. Novi ministar vanjskih poslova bit će laburist Jonas Gahr Stoere, čelnik norveškog Crvenog križa.
Socijalisti su dobili pet mjesta u vladi, Stranka centra četiri, a laburisti deset.