"Raduje me što će razgovori o statusu Kosova početi vjerojatno u studenome, za to postoje brojni pokazatelji. Za mene, OESS, Sloveniju i, vjerujem, za većinu naših prijatelja u Europskoj uniji od iznimnog je značenja da se taj proces pokrene", kazao je Rupel novinarima.
Rupel, koji se u Beogradu sastao s ministrom vanjskih poslova Srbije i Crne Gore Vukom Draškovićem i srbijanskim premijerom Vojislavom Koštunicom, očekuje da će tijekom pregovora biti pronađeno kompromisno rješenje koje, kako je kazao, neće destabilizirati cijelu regiju, a OESS će prihvatiti ulogu organizatora početka pregovora, te će se zauzeti da prije toga budu učinjeni koraci na zaštiti ljudskih i manjinskih prava na Kosovu, kao i na obnovi spomenika kulture, manastira i crkava.
"Konačno, ono što želimo vidjeti jest cjelovita i slobodna Europa, a bez rješenja pitanja odnosa u državnoj zajednici i problema Kosova bit će teško zamisliti takvu Europu, Europu u kojoj će u potpunosti biti poštovana ljudska prava, Europu sa širenjem i razvojem gospodarskih kapaciteta", kazao je Rupel dodajući da se "situacija na zapadnom Balkanu poboljšava", o čemu svjedoči i odluka Vijeća ministara EU da s vladama Hrvatske i SCG otpočne iduću fazu pregovora o priključivanju.
Ministar Drašković i premijer Koštunica upozorili su Rupela na težak položaj srpske zajednice na Kosovu, a Drašković je kazao i da pregovori ne smiju biti okončani do ispunjenja svih preporuka iz izvještaja o Kosovu posebnog izaslanika UN-a Kaia Eidea.
Ministar Rupel jednodnevni posjet SCG nastavlja u Prištini, gdje će se u petak poslijepodne sastati s predstavnicima UNMIK-a, kosovskih privremenih institucija i kosovskih Srba.