To su podaci iz "Projekta praćenja siromaštva u Hrvatskoj" koji su zajednički proveli Centar za promicanje socijalnog nauka Katoličke crkve i Hrvatski Caritas, a izneseni su na početku međunarodne znanstvene konferencije "Siromaštvo i solidarnost: Hrvatska u proširenoj Europi" koja je počela danas u Zagrebu.
Konferenciju na kojoj sudjeluje 30-tak stručnjaka teologa, pravnika, sociologa, demografa i politologa zajednički su organizirali Centar za promicanje socijalnog nauka, Institut društvenih znanosti "Ivo Pilar", Katolički bogoslovni fakultet Sveučilišta u Zagrebu i Revija za socijalnu politiku.
Voditelj Centra za promicanje socijalnog nauka Gordan Črpić istaknuo je kao namjeru skupa da potakne sve strukture društva, kao i Crkve i njezinih institucija, na poticanje solidarnosti u rješavanju vrlo složenog problema siromaštva.
Zoran Šućur sa zagrebačkog Pravnog fakulteta istaknuo je da preko polovice siromašnih živi u kućanstvima u kojima domaćin ima osnovnu školu ili manje od toga, nešto manje od 40 posto siromašnih kućanstava vode umirovljenici, a oko 17 posto siromašnih živi u kućanstvima koje vode nezaposlene ili neaktivne osobe.
Antoine Sondag, ugledni francuski teolog i djelatnik tamošnjeg Caritasa, upozorio je da suvremeno društvo živi pod diktaturom bruto društvenog proizvoda po glavi stanovnika. On smatra da nema prave znanstvene kritike siromaštva, jer monetarno bogatstvo ne znači i bolji život.
Stjepan Baloban s Katoličkog bogoslovnog fakulteta u Zagrebu istaknuo je da u središte djelovanja Centra za promicanje socijalnog nauka treba postaviti solidarnost koja polazi od dostojanstva ljudske osobe.
Baloban je upozorio da mentalitet hrvatskoga društva ne pogoduje solidarnosti jer se rješenja za razne probleme očekuju od drugih, prije svega od državnih institucija.
Solidarnost u Hrvatskoj pretpostavlja razvoj subjektivnosti društva, što će biti moguće mijenjanjem naslijeđenog mentaliteta i okoštalih struktura, naglasio je Baloban.