Tako je inflacija na godišnjoj razini, nakon četiri mjeseca, ponovno premašila 3,5 posto (toliko je iznosila u travnju ove godine), dok je viša stopa, 3,9 posto, zabilježena jedino u ožujku ove godine.
Na rast potrošačkih cijena u rujnu u odnosu na kolovoz najviše je utjecao rast cijena odjeće i obuće (za 3,5 posto), te stanovanja, vode, energije, plina i drugih goriva (za 1,9 posto), pri čemu su cijene električne energije porasle za 4,9 posto, krutih goriva za 4,1 posto, a tekućih goriva za 2,9 posto.
U rujnu su u odnosu na kolovoz porasle i cijene prometa (za 0,8 posto, a na što je utjecao rast cijena goriva za 1,1 posto), potom obrazovanja (za 0,6 posto), prehrane i bezalkoholnih pića (za 0,4 posto), pokućstva, opreme za kuću i redovitog održavanja, ostalih dobara i usluga (za 0,2 posto), te cijene alkoholnih pića i duhana (za 0,1 posto).
Cijene zdravstva i komunikacija u rujnu su u prosjeku ostale na razini cijena iz kolovoza, dok su pak niže cijene rekreacije, za 3 posto, te ugostiteljskih usluga, za 2,3 posto.
Na rast potrošačkih cijena na godišnjoj razini utjecaj je imao 5,8 postotni rast cijena prehrane i bezalkoholnih pića, koje čine oko trećinu košarice potrošačkih cijena. Porast cijena pritom se bilježi kod svih skupina prehrambenih proizvoda, a najviše su u rujnu ove u odnosu na rujan prošle godine porasle cijene povrća (10,9 posto), voća (7,9 posto) i mesa (7,6 posto).
Rast cijena goriva tijekom ove godine, kao i rujansko poskupljenje električne energije odrazilo se i na povećanje cijena goriva i energije koje su 6 posto više nego u rujnu prošle godine.
Cijene prometa u rujnu su ove u odnosu na rujan prošle godine više za 5,1 posto, pri čemu su najviše za 13,5 posto, porasle cijene goriva i maziva za osobna vozila.
U rujnu ove u odnosu na rujan prošle godine više su i cijene rekreacije i kulture (za 2,2 posto), cijene zdravstva (za 1,9 posto), ugostiteljske usluge (za 1,7 posto), dok su niže, za 0,4 posto, cijene komunikacija.