Stvaranje takvog sustava pomoći najsiromašnijima nekako bi olakšalo i pritisak na povećanje cijena energenata, kazao je Tomšić na konferenciji za novinare tijekom radionice o osuvremenjivanju sektora toplinarstva koju su organizirali Ministarstvo i Svjetska banka.
Tomšić je podsjetio da je nakon sastanka ministra Branka Vukelića sa sindikatima najavljeno da ove sezone neće biti poskupljenja grijanja.
Imamo zahtjeve toplinarskih tvrtki za povećanje cijene od 16, 20, ili 25 posto, kazao je, izražavajući nadu da će te tvrtke naći rezerve i neće mijenjati cijene.
Smanjenju troškova za grijanje mogu pridonijeti i uređaji za individualizaciju mjerenja potrošnje toplinske energije koji se moraju ugraditi u nove stanove, a ugradnja u ranije izgrađene stanove bit će obuhvaćena i projektom osuvremenjivanja sektora toplinarstva u Hrvatskoj kojega bi podržala Svjetska banka.
Predloženo je više rješenja, po kojima bi se trošak uređaja i ugradnje prenio na kupca, ili na distributera, ili bi se osnovale tvrtke koje bi se bavile ugradnjom i naplatom uređaja, objasnio je Tomšić.
Tek se treba odlučiti o rješenju koje će se prihvatiti, rekao je Tomšić.
Još nije poznata ni ukupna vrijednosti projekta osuvremenjivanja sektora toplinarstva i još se razgovara i o visini zajma kojim bi projekt poduprla Svjetska banka, a odluka Banke očekuje se u proljeće iduće godine.
Projekt bi, naime, obuhvatio sanaciju toplinske mreže, kao i tehničku pomoć koja bi trebala pridonijeti institucionalnom jačanju toga sektora.
Okvirna ponuda Svjetske banke za tehničku pomoć je oko 3,6 milijuna eura, dok je, nakon prijedloga Hrvatske elektroprivrede (HEP) o zajmu u iznosu 24 milijuna eura za ulaganja u sustav toplinarstva, Svjetska banka, na temelju studije isplativosti, predložila znatno viši iznos. Na HEP-u je da odluči koliko će kredit uzeti, rekao je Tomšić.
Projekt će obuhvatiti i ulaganja u sanaciju toplinske mreže u Zagrebu, Osijeku i Sisku, a ta bi ulaganja trebala pridonijeti i smanjenju gubitaka u mreži koji su u Hrvatskoj 15 do 25 posto, dok su u zemljama EU ti gubici od 5 do 10 posto.