HINA - Financijski servis
Početkom iduće godine financijske institucije nebankovnog sektora nadzirat će Agencija za nadzor financijskih usluga, proizlazi iz Vladina prijedloga zakona o toj agenciji.
Uspostavom te jedinstvene institucije s radom će prestati Komisija za vrijednosne papire, Agencija za nadzor mirovinskih fondova i osiguranja (Hagena) i Direkcija za nadzor društava osiguranja.
Agencija će preuzeti nadzor nad nebankarskim sektorom čija imovina prelazi 40 milijardi kuna, istaknuo je ministar financija Ivan Šuker.
Nadzor nad bankama i dalje će ostati u nadležnosti Hrvatske narodne banke, s obzirom na specifičnosti tih institucija, a ministar procjenjuje da bi se i banke mogle uključiti u jedinstvenu instituciju nadzora za tri do četiri godine.
Temeljni ciljevi Agencije, koja će odgovarati Hrvatskom saboru, su promicanje i očuvanje stabilnosti financijskog sustava, te nadzor zakonitosti poslovanja. Vlada je osnovala i Carinarnicu u Slavonskom Brodu, te predložila i izmjene Carinskog zakona kojima bi se tvrtkama koje ispunjavaju određene kriterije omogućilo da dobiju status ovlaštenog gospodarskog subjekta, što će im donijeti pojednostavljenje carinske procedure, kao i mogućnost provedbe carinskih provjera u njihovim prostorima.
Izmjenama Zakona o deviznom poslovanju zatražila je uvođenje licenciranja ovlaštenih mjenjača i mjenjačnice će u roku godinu dana morati dobiti odobrenje Hrvatske narodne banke.
Vlada je danas predložila strože mjere zaštite novčarskih institucija i obvezala banke, pošte, kladionice, poslovnice Fine ili Hrvatske lutrije koje imaju manje od pet zaposlenih da ugrade neprobojne pregrade između prostora za zaposlenike i za korisnike.
Imaju li više od pet zaposlenika te novčarske institucije moraju imati fizičku zaštitu.
Vlada je, naime, ponukana povećanjem broja razbojstava, naročito u bankama, od Sabora zatražila da hitno izmjeni Zakon o minimalnim mjerama zaštite u poslovanju s gotovim novcem i vrijednostima.
Broj razbojstava u bankama u prvih osam mjeseci ove godine povećan je za čak 310 posto - prošle ih je godine bilo 10, a ove godine 41, od kojih neka i sa smrtnim posljedicama i teškim ranjavanjima.
Kako bi se povećala sigurnost novčarskih institucija Vlada traži da se dojava i nadzor alarma spoji na centralni dojavni sustav zaštitarske tvrtke, a ne kao što često čine, na vanjsku sirenu ili telefon odgovorne osobe.
Traži da se oklopljenim vozilima prevoze iznosi veći od 800.000 kuna, a policijske službenike ovlašćuje ulaziti u prostore novčarskih institucija i provjeravati provode li se propisane mjere.
Inspektori će pak moći privremeno zabraniti rad novčarskih ustanova ako nisu ostvarile minimalne sigurnosne uvjete zaštite.
Vlada traži i oštrije kazne, primjerice da se tvrtke koje ne instaliraju protuprovalne sustave umjesto s dosadašnjih dvije do 30 tisuća kuna kazne s najmanje pet do 500 tisuća kuna.
Uz banke, štedionice, poslovnice Fine i Hrvatske lutrije, urede Hrvatske pošte, mjenjačnice, kladionice i štedno-kreditne zadruge pravila o zaštiti ubuduće će, predlaže Vlada, vrijediti i za casina.
Novčarske institucije morat će uvesti minimalne sigurnosne uvjete u roku šest mjeseci od stupanja zakona na snagu.
Hrvatska je spremna da 20. listopada otpočne screening, odnosno proces detaljne usporedbe usklađenosti hrvatskog zakonodavstva s pravnom stečevinom EU, o prvom poglavlju, rekao je na današnjoj sjednici Vlade premijer Ivo Sanader.
Najavio je da će se prvi sastanak radne skupine za pregovore s EU održati u ponedjeljak u Banskim dvorima, a danas popodne sastaje se Koordinacija za pregovore o pristupanju.
S optimizmom gledam naprijed, naglasio je premijer.
Zadovoljan je što su sve parlamentarne stranke i Nacionalni odbor za praćenje pregovora s EU usuglasili tek saborske rezolucije o pristupanju Uniji.
Premijer je pozdravio održavanje summita predsjednika srednjoeuropskih država u Zagrebu izražavajući nadu da će se Hrvatska na taj način dodatno afirmirati i učvrstiti svoj međunarodni položaj.